В Естония доброволци се обучават как да станат бунтовници, съобщава New York Times. Както се отбелязва в статията, те правят това в случай на нападение от страна на Русия, за да може населението да води борба с "окупационната армия".
Почти всеки уикенд в Естония се организират състезания, които макар и да се наричат военни игри, се провеждат не за развлечение, пояснява New York Times. Те представляват 24-часова проверка на навиците, полезни за партизаните и бунтовниците в схватките им с окупационна армия. 

Съревнованията включват марш на скок 25 мили и още 21 специфични задачи, от типа на правилното разпознаване на руската бронирана техника. Организатор на военните игри е Съюзът за отбрана на Естония, който има повече от 25 000 доброволци. 
 
New York Times напомня че Естония е членка на НАТО с население 1,3 млн. души и армия от 6000 щика. Изданието отбелязва, че в обикновена война Естония няма никакви шансове срещу руската армия и именно за това Талин не планира да води война с руската армия в открито поле и затова засилва подготовката на партизани.
 
"Мотивирането на гражданите да си подготвят запаси от топли дрехи, обувки, консервирани продукти и оръжие може да се стори на някого карикатурна отбранителна стратегия срещу такъв военен колос като Русия. Независимо от това естонците твърдят, че опитът от войните в Афганистан и Ирак показва колко ефикасни и днес са бунтовническите отряди срещу силна армия", отбелязва New York Times.
 
След това изданието задава въпроса, защо естонците се занимават с тази дейност, след като съгласно чл.5 от устава на НАТО в случай на нападение срещу балтийската държава, то САЩ са длъжни да хвърлят в бой цялата мощ на армията си. 

Естонското правителство заявява, че това разсъждение не обръща внимание на чл.3 в същя документ, в който се посочва, че всеки член на алианса е длъжен да подготвя собствената си отбрана.  

Скептици обаче изтъкват и друг довод - страхът, че САЩ и НАТО може и да не посмеят да започнат открита конфронтация с Русия, независимо от факта, че вече увеличават военното си присъствие в Прибалтика.

Превод и редакция: БЛИЦ