В своя нов 10-годишен план за въоръжаване (2018-2027) Кремъл отделя основно внимание на разходите за сухопътните войски. Това пише в The National Interest анализаторът Дейв Маджумдар в публикацията си ”Russia's Army Is Getting Ready for the Next Big War (Think Armata Tanks and More). В досегашната програма ударението падаше върху модернизацията на флота.
Подобни промени имат смисъл с отчитане на „неотдавнашния опит на Москва в Украйна и с факта, че Русия на първо място е евразийска континентална държава. При това новите руски бронирани машини вече са почти готови за серийно производство.
 
„Танковете Т-90 и Т-14 „Армата”, бойните машини на пехотата (БМП) „Курганец-25” и „Бумеранг” трябва да постъпят на служба в течение на следващите 8 години. Макар броят на танковете „Армата” може да бъде ограничено заради високата себестойност на производството” – твърди експертът Дмитрий Горенбург от американския Център за военноморски анализ.
 
Русия модернизира и произвежда нови артилерийски системи за замяна на „съветското наследство”. Например на смяна на самоходната гаубица „Мста” идва новата „Коалиция”.
 
Не всичко обаче върви гладко с получаването на нови системи за разузнаване и наблюдение, както и със средствата за РЕБ. Русия изостава от графика за внедряване на доктрината на мрежовоцентричната война, която подразбира създаването на единно информационно-комуникационно пространство за съгласуване на действията на всички сили.
 
Като цяло РФ се освободи от ядрената зависимост и руската армия вече притежава достатъчно мощ за сдържане на своите съседи от постсъветското пространство с помощта на обикновени въоръжения. Кремъл обаче все още разчита на ядрения си потенциал, за да възпре Китай и НАТО.
 
По такъв начин новата руска програма за въоръжаване ще бъде насочена към не допускане на изоставане от технологичните подобрения, направени от нейните основни конкуренти НАТО и Китай. Русия обаче ще изостава от САЩ и възможно от Китай в някои области, обобщава The National Interest.
 
Превод и редакция: БЛИЦ