При обединението на Германия западногерманската марка става официална валута на жителите на бивша Източна Германия. От 1 юли 1990 г. източногерманската марка вече не е официално платежно средство.

Берлинската държавна банка оставя източногерманските банкноти в тунел близо до Халберщат и парите са покрити с пръст, с очакване скоро да изгният, според експертен доклад от 1992 г.

Това така наречено съкровище от Халберщад не остава неоткрито, но от съхранението на парите до откриването му минават десет години. Говорител на германската държавна банка KfW, Кристин Фалк, каза, че банката е получила информация през 2001 г., че банкнотите от 200 и 500 са все още в обращение и не могат да бъдат намерени на "някой таван".

KfW не участва в самата смяна на валутата, но през 1994 г., след сливането с Berlin Staatsbank, те стават законен наследник и по този начин собственик на съхраняваните пари.

Следователно тази банка е отговорна за тези пари. В началото на 2000-те години самата Фалк застава пред купчина пари от бившата държава, съобщава Klix.

"Открихме, че има дупка в бетонната стена на един от тунелите дълбоко под земята и че някой е проникнал насила вътре. Трябваше да реагираме и да решим дали можем да продължим да оставяме пари на това място", каза Фалк.

Според нея рискът бил твърде голям някой да се опита отново да проникне дори с цената на живота си. Парите са били прехвърлени от 300-метровия тунел, транспортирани с 298 камиона до инсталацията за изгаряне, където окончателно са били унищожени, съобщава Tagesschau.