Година ще бъде необходима, за да се направи анализ на събраните данни при проучването за газ в блок „Силистар“ в южната част на Българското Черноморие. То е продължило 87 дни, като е проучена площ от близо 75% от блока“. Това съобщи в Бургас Александър Кейз, мениджър на проекта за проучване от страна на Shell.
Той уточни, че в съседния на нашия проучвателен сектор в шелфа на Турция вече се правят сондажи да петрол и газ и те са дали обнадеждаващи резултати, съобщава faragency.bg.

Общата площ на блок „Силистар“ е 6900 кв. км, като са получени данни от 5125 кв. км не са изследвани зоните, които попадат в НАТУРА.

"Първите данни, първите признаци от анализа на сеизмичните данни също ни дават някакъв оптимизъм и ни насърчават, но това е една много сложна геологична материя. Ще ни трябва една цяла година да анализираме, за да видим какво да правим". Едва след това компанията може да мине в етап на сондиране, стана ясно още.

„След сондирането, за да се стигне до евентуалното откриване на петрол или газ, минават между 4 и 10 години, преди да започне промишлената експлоатация на находището“, добави Кейз. Той уточни, че при проучванията в Черно море са били спазвани най-високи стандарти за опазване на околната среда.

Проучванията приключиха през януари тази година, като започнаха през октомври миналата година. За тях са били използвани най-модерни технологии, като 3 D-методи и ултразвук, за да се установи наличието на въглеводороди. За сравнение, в Малайзия е използван моделът на 2 D технологиите. По време на изпитанията в блок „Силистар“ е била приложена програма за наблюдение на морски бозайници, като те са били засечени 204 пъти.

Западната част на Черно море, където попада и блокът „Силистар“, е от изключителен интерес за компанията, като това са т. нар. гранични зони и страни, където не са били проучвани те за въглеводороди. Тази част на света няма традиция в изследването им. Общо 2 млрд. долара годишно инвестира компанията в подобен род проучвания.