Доц. Стойчев издаде какъв политически феномен ще се появи в България след 2030 г.
По думите му партийната ни система се променя на 10 години, в момента сме в средата на поредната промяна
"По-добре е да има ново Народно събрание (НС), което да търси формула за коалиционно управление" - това категорично мнение изрази политологът доц. Стойчо Стойчев и допълни:
"Предвид провала на 50-ия парламент е по-вероятно следващият да излъчи коалиция и мнозинство".
По думите му партийната ни система се променя на 10 години, в момента сме в средата на поредната промяна, но поясни: "По-вероятно е след 2030 г. да видим феномен, подобен на царя, Борисов, Трифонов, но с доста по-малка подкрепа".
Ето какво още заяви доц. Стойчев в интервю за "Марица":
- Избори през октомври ли изглеждат най-реалистичен вариант засега?
- Да, избори през есента. Дали ще са в средата на октомври, или през ноември, няма голямо значение.
Така или иначе, този парламент трудно може да носи отговорност за последователни решения - и предвид разпадналите се парламентарни групи, а и заради големия брой нечленуващи в парламентарна група депутати.
По-добре и за нас като граждани е да се избере ново Народно събрание, което да търси формула за коалиционно управление.
- Доц. Стойчев, имат ли шанс преговорите за кабинет, или опитите на "Има такъв народ" (ИТН) са предизборен пиар?
- Единственият шанс, който към момента може да се види, е интригата около свалянето на председателя на парламента. Ако съберат мнозинство и свалят шефа на Народното събрание (НС), възможно е със същото мнозинство да излъчат и кабинет, макар че това ми се струва твърде екзотично и малко вероятно.
"Възраждане" като че ли няма да участват в каквито и да било конфигурации за кабинет, поне към настоящия момент. Позицията на ГЕРБ е ясна, както и на депутатите на Пеевски. А с оставащите депутати трудно може да се постигне нещо. Но нека да изчакаме все пак преговорите тази седмица!
- Как очаквате да се представят основните играчи? Отново ли ще наблюдаваме пирова победа на ГЕРБ?
- Възможно е, но на фона на този провален мандат вече може да очакваме останалите партии да са по-склонни да водят преговори, както стана предишните пъти. Въпросът е и дали ГЕРБ ще може да разшири малко електоралните си позиции, за да е още по-стабилен фактор, около който да се формира разумно мнозинство.
В миналия парламент имаше кабинет, защото по-предишното НС се провали да излъчи правителство. Това накара ПП-ДБ да променят линията и да търсят решение.
Така че предвид провала на 50-ия парламент е по-вероятно следващият да излъчи коалиция и мнозинство. Още един пореден провален парламент не звучи никак добре.
- Ще си гарантират ли ПП-ДБ втора позиция? Могат ли да преодолеят срива след провала да реализират кабинет с втория мандат?
- Може и да не са втори, но да се включат в преговори за коалиция. Но при тях наблюдаваме нещо притеснително - да вземат страната на Доган в ДПС.
Изненадващ барометър разкри мераците на избирателите, от новия парламент изпада тази партия ГРАФИКИ
Добре е вътрешнопартийните проблеми да се решават от самите партии. Такива изявления не вършат никаква полезна работа на самите привърженици на Ахмед Доган в ДПС - току-виж им лепнали етикет "заговорници", "костовисти", "хора на Бойкикев".
Не му е работа на Христо Иванов да се пъха в ДПС, както на никого не му е работа да се меси в проблемите на ДБ или в "Да, България". Нямам представа защо Иванов прави такива странни изявления: "Да помогнем на Ахмед Доган!".
При това, след като се оттегли от лидерския пост на "Да, България". Не знам от каква позиция говори - на ментор, почетен председател или анализатор. И не знам как подобни изявления ще се отразят на реализацията в следващия парламент.
ПП-ДБ трудно ще преодолеят срива, но все пак в следващия парламент въпросът няма да е кой е първи, втори или трети, а ще е важно кой с кого може да работи.
- По-големи шансове за представяне ли има БСП с новото ръководство?
- БСП няма шанс с новото ръководство, изградено от бивши протежета на Корнелия Нинова. Сега се отпушва перспективата, после ще дойде шансът. Хора, които свалиха Нинова, няма да са лидерите, които ще изведат БСП на здрава основа.
Ако се отпуши в момента процесът, да може да има нормален политически живот в тая партия, да излезе ново поколение лидери, които не са свързани с Нинова, с предишните стари муцуни, е възможно да привлекат лявомислещи млади избиратели. Но това означава БСП да промени философията си, да стане много по-либерална.
Разрастването на електората на БСП трябва да е към хората, които в момента гласуват за ПП, а не толкова към старите социалисти, които се топят. На младите социалисти им трябва нещо такова, което говори Асен Василев.
И БСП трябва да намери такъв тип лидери, а тези в момента са свързани с Нинова, а и нямат капацитет и потенциал да се обърнат към такъв тип електорат. Дори да го направят, той няма да ги припознае. Все още не са дошли добрите дни за БСП.
- Кой може да обере по-голямата част от тези 17 процента, които на предишните избори гласуваха за партии, които не влязоха в парламента?
- Отново нови партии, които няма да влязат в НС. Това са хора, които гласуват за нещо ново, външно, непознато. Не гласуват просто заради партията, а за новия проект.
Ще имаме нови МЕЧ-ове, какви ли не неща могат да се появят. Зависи много от избирателната активност, разбира се.
Въпросът е, че докато в предишни издания сме имали нова партия с ясно разпознаваем лидер - царя, ГЕРБ, ИТН, в момента няма такава партия. Има няколко различни формации, действащи през различни канали - като на Радостин Василев през Ютюб.
Такива нови проекти сигурно ще има още доста, но те винаги стоят около и под чертата. Нестабилни са, както се оказа с "Величие", защото нямат харизматичен лидер, носител на идея, който да увлече масово хора. Несъизмерими са опитите на тези лидери, сравнени с предишните.
- Кога да очакваме поява на нови значими лидери и формации на терена?
- Партийната ни система се променя на 10 години, в момента сме в средата на поредната промяна, започнала през 2020-2021 г. Такава система ще имаме до 2030-2031 г., в нея няма да има нов значим фактор. Енергията се акумулира и след 2030 г. може да се излее в нещо.
Може и президентът, обичайният заподозрян, да оглави нов проект, след като му изтече мандатът. Да се яви на избори, да обере около 30 процента от вота.
Това може да се случи, ако вървим по логиката на предишни цикли в изборната ни система. ГЕРБ взеха през 2009 г. 1.7 млн. гласа. НДСВ през 2001 г. имаха най-високия резултат - 40 процента от гласовете, но успяха да реализират само 120 мандата.
Циклите се повтарят долу-горе през 10 години, освен ако не се случи катаклизъм като през 1997 г. Но той изглежда далече от повторение, тъй като, за разлика от политическата криза, икономиката ни си върви съвсем добре.
Като цяло бизнес климатът е добър у нас, доходите вървят нагоре, дори доближаваме някои средноевропейски нива, имаме обратна миграция.
Така че е по-вероятно след 2030 г. да видим феномен, подобен на царя, Борисов, Трифонов, но с доста по-малка подкрепа. Засега освен Радев няма друг на хоризонта, но може да се появи млад харизматичен лидер предвид вълната за радикално подмладяване на политиците в Европа.
- Може ли следващият вот да доведе до съставяне на кабинет и да сложи край на изборната спирала?
- Най-вероятно ще имаме кабинет в следващия парламент. Но дори партиите да успеят да съставят правителство в 51-вия парламент, то ще е пак коалиционно и надали ще просъществува дълго. И няма да има значение с кой от мандатите се прави.
Кой е той?
Доц. Стойчо Стойчев е завършил политология в Централния европейски университет в Будапеща. Преподава „Анализ на политически риск“ в катедра „Политология“ на Софийския университет.
Ръководител на Лабораторията за изборни системи и технологии (ЛИСТ). Изследванията му са в областта на политическия риск, корупцията, организираната и битовата престъпност.
Последвайте ни
4 Коментара: