Нисък интерес към мобилното гласуване
Най-много са желаещите в София - около 600 души
60 842 са карантинираните към 30 март, съобщиха от Министерството на здравеопазването за bTV. Всички над 18 години имат възможност да гласуват с мобилна урна. Днес обаче изтече срокът, в който те можеха да заявят желание в общината.
До този момент, по предварителни данни, в 25 МИР в София - 10 мобилни секции ще посетят адресите на хората под карантина. Всяка комисия ще може да обиколи около 25 адреса, където живеят и до 6 души с право на вот.
Във Варна само 70 души са подали заявление, че искат да гласуват. В Пловдив едва 106 души искат да гласуват в дома си. По официални данни карантинираните в община Пловдив са 5000.
В Хасково до обяд са подадени 99 заявления за гласуване на хора, поставени под домашна карантина, установи проверката на bTV по общини.
Оказва се, че 4 дни преди изборите още се търсят и доброволци, които да станат членове в мобилните избирателни секции. Защо това се случва в последния момент?
Интересът към мобилното гласуване се оказа нисък. Най-много са желаещите в София - около 600 души.
„Членовете на РИК и СИК са възрастни хора, нормално е, притесняват се, независимо дали са ваксинирани или не. Рисковете да бъдеш в мобилна секция са малки, възможността ти да се заразиш граничи с нула“, заяви Петър Велков.
Оказва се, че няма достатъчно представители от квотите на всички партии, които да отидат при карантинираните. Всеки СИК се състои от 3-ма души и шофьор.
От ГЕРБ и БСП казаха, че ще излъчат хора, които да осигурят изборния процес.
Последвайте ни
5 Коментара: