Неправителствената организация "Фрийдъм хаус" алармира, че правителствата по света засилват контрола и ограничават свободата в интернет, за да потискат дисиденти, да ерозират доверието в интернет, както и основите на демокрацията, пише News.bg .

Правителствата специално засилват контрола си върху социалните мрежи. През 2017 г. много държави обвиняват дисиденти в разпространение на фалшиви новини под претекст да замлъкнат. Онлайн пропагандата и безконтролното събиране на лична информация се просмукват в интернет през последната година. Според организацията тези тенденции са голяма заплаха за демокрацията.

Докладът е наречен "Възходът на цифровия (дигиталния) авторитаризъм".

Демокрацията линее заради ограничената свобода в интернет, предупреждава организацията и подчертава, че дезинформацията и пропагандата тровят публичната сфера. Пояснява се, че кохорта от държави се насочва към цифров авторитаризъм по китайски модел, който включва широка цензура и автоматизирани системи за надзор. В резултат на това за осма поредна година се отчита спад на глобалната интернет свобода.

Китай налага най-голям контрол над интернет свободата през 2018 г. Египет, Иран, Русия и други държави използват подобни китайски модели за ограничаване на свободата в интернет пространството.

В изследването са включени 65 държави по света, които покриват 87% от интернет потребителите. Докладът обхваща развитието между юни 2017 и май 2018 г.

От 65-те държави в 26 е регистрирано по-голямо ограничаване на интернет свободата от юни 2017 г. в сравнение с 19 страни, в които се е подобрила ситуацията. Най-голям упадък е отчетен в Египет, Шри Ланка, Камбоджа, Кения, Нигерия, Филипините и Венецуела. Упадък е регистриран и в САЩ след решението за отмяна на интернет неутралността.