Изкуството да оцелееш в Шанхайския локдаун и кой глези изолираните
Локация, локация, локация - и бира. Това са ключовите фактори за ментално здраве
Принципът, че за недвижимите имоти най-важното е “локация, локация, локация” важи с пълна сила за 25 милиона от нас в Шанхай.
Централната директива е за постигане на “динамично”, нулево ниво на COVID, но изпълнението и детайлите му зависят от квартални комитети и мениджмънт компании, които имат различни идеи и разбирания - някои забраняват външните поръчки например и налагат ограничения, които правят ежедневието по-неприятно от “необходимото”.
Различните комплекси и квартали получават и различни пакети с провизии - някои често, и изобилни, а някои - не толкова често и не толкова изобилни. Това разказва адв. Асен Велинов, който от 20 години е в Китай и добавя:
Все пак, Шанхай е един от най-гъсто населените, скъпи и развити градове в света - така че е логично, че жителите на града търсят начини за справяне с ограниченията - след като повечето индивидуални доставки бяха прекратени, за да се спре предаването на вируса, а и заради това, че повечето доставчици също са в локдаун, се случи бум на груповите поръчки.
Те са поръчки на едро - за даден адрес, така че да оправдаят разходите по доставката и да мотивират продавачите да набавят нужните сертификати и разрешителни за движение в рамките на града. Минималният брой поръчки е 30 или 50 за адрес - или определена сума.
Ето защо локацията е ключова - доставките да са позволени от мениджмънта е само първото препятствие - някои комплекси позволяват само такива от “първа необходимост” - като според някои комплекси това не включва дори бутилирана вода, да не говорим за кафе, алкохол, цигари - и вносни продукти.
За чужденците, затворени в комплекси с основно китайски, и особено възрастни, съседи, опциите не са особено интересни – основно зеленчуци.
За щастие, локацията на моя комплекс е добра, а комплексът е достатъчно голям – има около 3000 жители, разумен мениджмънт и хора, които искат да се поглезят през този неприятен период.
През хаотичните първи седмици на локдауна на фокус бяха продуктите от първа необходимост, но в последно време груповите поръчки са далеч по-разнообразни.
Морски дарове, екзотични плодове, гъби за домашно отглеждане, KFC, торти, козметика La Mer – за всички оферти се намират достатъчно купувачи.
Наскоро организирах в комплекса и доставка на български продукти – сокове, бира, меденки и други снаксове.
Ето какво споделя нашият доставчик и сънародник Пламен Янков.
- Представете се и разкажете Шанхайската си история
- Казвам се Пламен Янков. Живея в Шанхай от 11 години и се занимавам с внос и дистрибуция на Български и Европейски храни в Китай. Пристигнах в Китай като на шега, по-скоро да разгледам, като на екскурзия и проуча възможностите за правене на бизнес, но ми хареса толкова много в Шанхай, че реших да остана и да се установя тук и така до ден днешен.
- Как ви се отразява локдаунът?
Най-трудното от лична гледна точка е, че няма определен период. Например ако човек знае, че този локдаун ще продължи 2 месеца, можеш да се мобилизираш психически и да се подготвиш. Реално сега не знаем кога ще приключи, има много спекулативни информации и аз лично повече не вярвам на слухове.
Друг аспект е нечовешкото отношение с което подходиха властите в самото начало. Имам в предвид разделянето на деца от родители в случай на позитивен или пък отношението към домашните любимци, когато стопаните се налага да отидат в центровете за карантиниране.
Надявам се всичко да приключи възможно най-бързо и да се завърнем към нормалният начин на живот.
- Kак се отразява локдаунът на бизнеса?
- Бизнесът определено страда и търпи загуби. Логистиката в Шанхай беше тотално блокирана в първите седмици на локдауна. Много от складовите бази, офиси, банки и супермаркети са затворени.
Пристанищата са претоварени от контейнери, които не могат да бъдат извозени до крайните клиенти. За съжаление не само Шанхай е в локдаун, но и много други градове в Китай, където имаме клиенти и не можем да доставяме нашите продукти.
Много от производствата в Шанхай са спрени или не могат да произвеждат тъй като основните им доставчици на суровини не работят. Тепърва ще се изчисляват загубите за бизнеса, а също така възстановителният период ще бъде доста дълъг тъй като се очаква нормалният ритъм на работа да се завърне поетапно и с много рестрикции. Като цяло очакваме трудна година.
- Кои български продукти са популярни сред китайците?
- Като цяло Китайците са добре настроени към България и Българските продукти. България е най-популярна с Роза Дамасцена и с киселото мляко. Едни от най-добре продаваните ни продукти са натурални сокове Флорина, конфитюри с високо съдържание на плод и без добавена захар, също така продаваме добре българска бира и вино.
От скоро започнахме да промотираме и Балканските продукти типични за нашият регион, като айвар, лютеница, ракия, кашкавал и да учим и създаваме навици на потребление. Това, което ме радва , е че китайските ни клиенти ценят качеството и уникалността на Българските продукти.
- Каква е “анатомията” на груповите поръчки? Има ли трудности по организирането им? Как вашите оферти се различават от другите?
- Груповите поръчки са феномен, който стана широко популярен след началото на локдауна в Шанхай. Основната причина за това е скъсаната верига на доставки и затварянето на много от хранителните магазини. Хората нямаха от къде да си купят основни продукти и ние като доставчици и вносители на храни трябваше да реагираме и да намерим начин да достигнем до крайните клиенти.
Единственият бърз и лесен начин беше чрез интернет и социалните мрежи като уичат, където създадохме мини програми, в които всеки може да си запише адреса и да си поръча каквото иска от асортимента ни. След като стигнахме до клиентите трябваше да разрешим проблема с логистиката и липсата на персонал.
Ние се принудихме да изпратим един от нашите складови работници да живее 24 часа в склада ни, за да се избегнат преките контакти и пренасянето на вируса, също така шофьорите ни трябва да правят PCR тестове на всеки 24 часа.
Друг проблем се оказа броят на заявките, които нямаше как да обработваме с един единствен човек и се наложи да оптимизираме групирането на заявките по жилищни комплекси, за да спестим логистични разходи на клиентите и да разчитаме на самите хора в комплекса да си разделят продуктите по заявка.
Основното, което ни отличава от другите групови заявки, е че доставяме само вносни продукти и не спекулираме с цената, а се стремим да доставяме на същите или по-ниски цени от магазините, тъй като знаем, че в момента е труден период за повечето ни клиенти.
- Какво поръчват от вас хората в локдаун? разлика между чужденци и китайци?
- В началото се поръчваха повече основни храни като паста, напоследък започна да има много голям интерес към конфитюрите и бирата. Явно хората вече си набавиха основните храни и търсят нещо, с което може да разнообразят храненето по-време на локдаун и да си доставят удоволствие.
Не намирам много голяма разлика в поведението на китайските потребители и чужденците. Населението на Шанхай е доста по-отворено към чужденците и западните хранителни навици и мога да кажа, че доста се доближава до нас.
Може би единствената голяма разлика, която забелязвам е в консумацията на бира, мога да кажа, че китайците рядко си поръчват бира , докато при чужденците това е доста често и в по-големи обеми от обикновено.
- Интересен случай свързан с поръчка?
- Имаме доста интересни и куриозни случаи, но може би най-пресен ми е свързан с една потребителка, която си закупи от нас 100% натурален сок, някъде от около 9 литра и толкова и харесал, че първият ден изпила 6 литра сок и след това ни се оплака, че имала диария.
Трябваше да и обясня, че консумацията на фибри в толкова голямо количество неминуемо, може да доведе до такива странични ефекти. В крайна сметка се разбрахме и всичко завърши доста положително. Като цяло, хората подхождат с разбиране и знаят, че в такава екстремна ситуация всичко може да се случи.
- Как пият китайците, харесват ли българската бирата, с каква китайска храна се комбинира добре?
- Ние внасяме доста качествена Българска крафт бира като марка Бритос и Хилс. Не се конкурираме с цена, а с качество и уникалност. Смея да твърдя, че Българските производители на бира са едни от най-добрите в света, а пък и имаме дългогодишни традиции в това. Стремя се да работя с изцяло Български производители, а не международни компании, за да помагам за развитието на Българската хранителна промишленост.
Бирата подхожда на повечето китайски ястия, но може би най-вече на по-лютичките им манджи от провинция Хунан, както на традиционния им лют хот пот от Чунцин или Чънду. На север съм виждал да я консумират с пържени какавиди или скорпиони. Китайците много обичат да пият до дъно и често това е свързано с показване на уважение към присъстващите гости на трапезата.
Последвайте ни
0 Коментара: