Китай се бори с нова вълна от COVID и нова вълна от локдауни. Засегнати са региони из цял Китай, като една от най-северните провинции, Дзилин (население ок. 24 млн.), и един от най-южните градове, производственият център Шънджън (население ок. 12.5 млн.), са е режим на локдаун. Това съобщи адв. Асен Велинов, който от 18 години е в Китай. Ето какво още разказа той:

Финансовият и бизнес център на Китай - и градът с най-многобройно население - Шанхай не е в централен локдаун, но властите налагат различни ограничения и локализирани локдауни за масово тестване - поне по два пъти в рамкита на 48 часа. Учениците в Шанхай преминаха към онлайн обучение, много от университетските кампуси са затворени.

Във вторник Китай отчете 5,280 нови местни инфекции, а в сряда - 3,054. Шанхай отчита около 643 активни случая. “Вносните” случаи се отчитат отделно - и всички пристигащи в Китай подлежат на 14 дневна централизирана карантина.

Преди няколко дни бе обявено, че случаите в Шанхай са в резултат от пропуски в спазване на протокола в един от хотелите за централизирана карантина на новопристигнали от чужбина.

За много в континентален Китай това са първите ограничения от март 2020 насам. През последните две години мерки като задължително носене на маски и представяне на различни зелени дигитални кодове (напр. за липса на близък контакт със заразен и за посетените през последните две седмици населени места) за достъп до обществени места, както и изисквания за негативен COVID тест за пътуване по време на пикови периоди като Китайската Нова Година или между рискови региони, които станаха рутинна част от живота, без да предизвикат негативни коментари или съпротива.

Няколко случая на локализирани огнища доведоха до локдауни - както този в Си’ан в началото на тази година, но общия брой случаи и мащаба на настоящите мерки са съизмерими с тези в самото начало на пандемията. Няколко кметове, партийни секретари бяха уволнени или наказани за несправяне с отделни огнища на COVID.

От началото на 2021 Китай проведе екстензивна ваксинационна кампания, официалните данни са за 3.2 млрд. поставени дози ваксина - при население около 1.4 млрд. Използват се екслузивно китайски ваксини.

Към 17 март активните случаи са около 14,850 според worldometers.info - като само 16 от тях са обявени за сериозни или критични. Не са отчетени нови смъртни случаи. За цялата пандемия континентален Китай е отчел 123,773 заразени - и 4636 смъртни случая.

Хонг Конг трудно успява да се справи с нова вълна в последните седмици - в началото на март по около 50 хил. нови случая на ден, и значителна смъртност сред по-възрастното население. Хонг Конгските власти обявиха, че нямат капацитета на континентален Китай за осъществяване на локдауни и масови тестове. Един от аспектите на борбата с COVID в Хонг Конг тази година беше евтаназията на около 2000 хамстера.

Ситуацията в Хонг Конг вероятно е допълнителна причина Китай да не отпуска повече мерките в момента, и да продължава да се придържа към “динамична” стратегия за нулеви нива на COVID.

Затворените за 48 часови тестове комплекси и квартали са поставени в подобен на Олимпийския режим “затворен мениджмънт” - ограничава се напускането им, спазват се протоколи за дезинфекция и контрол на външните доставки. След провеждането на два етапа на тестове, в зависимост от резултатите, се взема решение за следващите стъпки - допълнителни тестове, “отваряне” на вратите, или затваряне на комплекса, квартала или отделни сгради за още седем, 12 или повече дни, и провеждане на регулярни тестове. При наличието на положителни резултати, леките, асимптоматичните и техните контакти се поставят под централна карантина - като тази стратегия замени предишната всички с положителен да бъдат транспортирани в болнични заведения.

За достъп до обществени места и офис сгради, а според някои разпоредби - до определени квартали и комплекси, е нужно да се покажат релевантните здравни кодове и негативен резултат от тест направен преди не повече от 48 часа. Маските са задължителни, проверява се и телесната температура. Някои комплекси добавят и “ниско технологично” решение, за да улеснят жителите си - стикери или хартиени пропуски за достъп.

Масовото тестване в Шанхай доведе до временни технически проблеми с платформата за тестване - което се отрази и на регистрацията, и на получаването на резултатите.

В повечето региони на страната масовото тестване е във формат 10:1 - т.е. десет проби се поставят в една епруветка с реактив, и само ако в съответната проба има наличие на вирус, десетимата в нея се тестват индивидуално. Това позволява сравнително бързо масово тестване на цели градове. Голяма част от организацията се извършва от доброволци.

Наскоро проведените Зимни Олимпийски Игри бяха пример за затворена система, какъвто модел се прилага на местно ниво, с различни нива на строгост. В отделни комплекси нивата на “свобода” варират - в някои се допускат доставки и разходки в рамките на комплекса, в други не; в някои се позволява един член от всяко домакинство да излиза на пазар веднъж на два дни, в други, мениджмънта организира доставки на хранителни продукти.

Мерките са решителни и мащабни, а често и внезапни - в социалните мрежи се споделят примери за неприятни или смешни ситуации - хора, които при неочаквано затваряне на комплекс или сграда се озовават сами в ново закупени, празни жилища; гости, доставчици, работници и техници, които не могат да си тръгнат за дни или дори седмици. Затварянето на офис сгради миналата седмица пък доведе до неприятната ситуация работещите в тях да трябва да останат в офисите си за 48 часа – и до несигурност дали това няма да се случи отново – и съответно някои компании да преминат на дистанционна работа, а пък други да препоръчат на работниците си да приготвят чанта с дрехи и тоалетни принадлежности в случай на такъв локдаун. Подобен тип ситуация имаше и в Шанхайския Дисниленд преди няколко месеца – 33 хил. посетители се намериха под няколкочасов локдун в парка докато не бяха тествани, заради положителен тест на посетител от предишния ден.

Предстоят няколко критични седмици за справянето с тази вълна на пандемията - както и да стане ясно дали обявеният от китайските власти за по-добър от “западния” китайски принцип на нулева толерантност към вируса е приложим към по-заразния, но по-леко протичащ Омикрон, и доколко този метод е приемлив за населението повече от две години след началото на пандемията.

Българи из Китай за това как и дали настоящата вълна се отразява на ежедневието им:

Г.С. живее и работи в пет милионен град в източната провинция Дзянсу:

От понеделник, 14 март, започнаха масирани PCR тестове. Веднага се появиха проблеми, свързани с липсата на актуалност и синхронизация между различните регистри на града, както и технически проблеми - новосъздадената местна апликация за организация на тестовете - регистрация и резултати, информация на приносителя и др. не е програмирана да приема номера на некитайски документи за самоличност. Генерираният от тази нова апликация код стана задължителен, и трябва да бъде показан заедно с вече съществуващите други два кода, за достъп до обществени места и градски транспорт.

Така градът, без да е в локдаун, ефективно направи невъзможни почти всички дейности извън дома за некитайските си жители.

Друг проблем беше, че чужди граждани бяха търсени, за да им се напомни да бъдат тествани от всичките си предишни адресни регистрации - дори след като вече са били тествани според разпоредбите на актуалното си местожителство.

След оплаквания и дискусии, властите разрешиха проблема, като го елиминираха - нова наредба дава достъп на чуждите граждани без нужда да показват нововъведения код.

====

Л.С., живее и работи в Гуанджоу:

От известно време в Китай отново зачестиха случаите на COVID. Както и първия път преди две години това се случи едновременно на няколко места. В Гуанджоу веднага беше организирано масово тестване. Досега това е правено няколко пъти, и винаги нещата бяха добре организирани. Този път обаче това не беше предварително обявено и създаде доста неудобства. В петък вечер, след натоварена работна седмица целият ни квартал трябваше да бъде тестван в рамките на няколко часа - до 11.30 вечерта. Така се образува огромна опашка, на която всички бяха залепени едни за други. За никаква социална дистанция не може да се говори в този случай. А децата легнаха да спят късно вечерта, не беше помислено да са на отделна, по- бърза опашка. Освен в жилищните квартали, хора бяха затворени в молове, и в сградата на Kантонското изложение за тестване.
Мога да споделя и друг личен опит. Детето ми вдигна температура и от детската градина веднага изискаха тест. За да влезем в болницата трябваше да представим три зелени кода, и след като направиха теста нямахме право да си тръгнем преди да е излязъл резултата. Това отне около 4 часа.

Ако трябва да обобщя: преди две години, когато COVID беше нов вирус и не знаехме какво да очакваме беше напълно оправдан подобен подход. Тогава нямаше ваксини и броят на заразените беше огромен. Но две години по- късно около 90 % от населението са ваксинирани. Вирусът е доста по- добре изучен, и по последните мутации личи че губи сила. Мисля че е време за постепенно връщане към нормален живот. Ваксината е щит, който помага да се намали интензитета на симптомите. Трябва да се научим да живеем с вируса. Вярвам че с времето ще стане безобиден.