Мини, положени по време на Втората световна война край цялото българско и румънско крайбрежие на Черно море, сериозно застрашават пасажерски и търговски плавателни съдове. Това разкри капитанът на турския минотърсач TGC “Акчай” – Абдула Йълдъз. Именно той е ръководел акцията по изваждането на взривното устройство, намерено миналата седмица във водите на Черно море. 
„Провеждахме упражнения с румънските колеги край Констанца. По това време успяхме да намерим мината, но е много трудно да се каже откога тя е на дъното. По всяка вероятност е стара, възможно да е от Втората световна война, защото цялата беше покрита с морска растителност. Едно е сигурно обаче – тя беше истинска мина, поставена за борба с подводници и много опасна”, разкри капитан Йълдъз пред "Флагман". 

Добрата новина в случая е, че последната намерена мина е лежала на морското дъно – на дълбочина от близо 42 метра. Това означава, че никой плавателен съд не може да я активира, защото тя е от типа „контактна”, т. е. активира се, само когато кораб се опре до нея.

Йълдъз уточни, че по бреговете на Черно море има много мини, които все още не са обезвредени. Това е голям проблем за плавателните съдове, било то пасажерски или транспортни, защото точният им брой и разположение са неясни. „Те са малки и трудни за намиране, а разрушителната им мощ – способна да потопи кораб”, подчерта капитанът.

По време на Втората световна война и след нея Черно море е било опасано със защитни и нападателни минни полета. Най-голямата концентрация на такива е в северната му част – към Украйна и Крим, но България и Румъния също са потърпевши в наши дни. 

Тези взривни устройства са изключително унищожителни и малки, а това прави намирането им трудно, а опасността от тях – още по-голяма. Именно поради тази причина, пристигналите днес на Пристанище Бургас военни кораби, са изпратени да патрулират из Черно море – да намират и обезвреждат мините, за да може морският пасажерски и търговски трафик да е в безопасност.