Над 4 милиарда лева са общо кредитите, които имат проблем с обслужването. Това заяви омбудсманът Мая Манолова в ефира на БНТ.
"Всеки трети български гражданин има кредит. Общо кредитите като брой са 4 млн. 990 хил., от които над 12% са лоши или необслужвани или, ако това сае приравни към потребителските кредити, става дума за около 800 млн. лева кредити към банки, които са лоши или с проблеми в обслужването", каза още тя.

Запитана какви ще са основните принципи за личен фалит тя отговори: "Днес ще представим концепция, която изработваме с експерти и магистрати. Първото условие, за да влезе лице в процедура на гражданска несъстоятелност е то да бъде свръх задължено, т.е. тя да е постоянно състояние. Един друг принцип е този на добросъвестността. Това ще се изследва във всеки конкретен случай за всяко конкретно лице, като опитите за измами и укриване на имущество ще са сериозно препятствие за влизане в тази процедура". 

"Предлагаме процедурата по обявяване на граждански фалит да се развива пред съда. България е последната европейска страна, неприела такова законодателство. Достъп до процедурата и възможност е дадена на всички кредитори", заяви омбудсманът и добави, че самият гражданин, искащ започването на производство, трябва да посочи цялото си имущество, задължения и кредитори.

Манолова уточни, че те предлагат три процедури в зависимост от състоянието на длъжникът:  

1. Ако длъжникът е с доходи над минимума.: Очаква се да се изготви погасителен и оздравителен план в рамките на от 3 до 5 г. Той ще е длъжен да внася суми в размер, не по-малък от 50% от обезпечените и необезпечените дългове

2. Ако доходите са под минимум: Прави се ликвидация, разпродава се цялото имущество и все пак в периода от 3 до 5 г. длъжникът ще плаща някакви суми

3. Ако длъжникът няма нито доходи, нито имущество: Тук няма смисъл от съдебен процес. Обявява се несъстоятелсност на този длъжник, но през следващите 10 г. той е зорко следен и има личен ангажимент при получаване на доходи или придобиване на имущество, да информира съда.