Десет години изминаха от премиерата на сериала “Вангелия”, посветен на петричката пророчица Ванга. Засне го руснакът Сергей Борчуков - водещо име в руската кинематография. “Вангелия” е най-доброто, което съм направил досега”, казва той за “Над 55”. А ето и какво друго сподели за нашите читатели.

- Здравейте, Сергей Юриевич, радвам се, че успяхме да се свържем! От профила ви във фейсбук разбирам, че работите?

- Работя и се чувствам добре, макар че работата ми не може да се сравни с онова, което правех преди години. Но все пак добре е, че не стоя със скръстени ръце. Жив и здрав съм, срещам се с колеги, не мога да искам нищо повече. Често си спомням за престоя в България, когато снимахме “Вангелия”.

- Хубав сериал беше! Остана единствен - никой не се осмели да използва образа на баба Ванга за художествен филм освен вас?

- Радвам се, че в България трудът ми е оценен положително. Направихме копродукция с Украйна, Беларус и вашата страна. 

Пет актриси изиграха Ванга в различни периоди от живота й

И петте - много добри. 

- Елена Яковлева е звезда. Тя има много роли в киното, прочу се с филма “Интермомиче”. Виждате ли се понякога?

- Отдавна не съм я виждал. Много я ценя и уважавам. По време на снимките се държа много професионално. Елена е красива жена, а трябваше да я състарим. Гримьорите работиха дълго над лицето й. Елена е умна, будна и владее майсторството на превъплъщението. Залепвахме й очите, защото незрящата Ванга гадаеше със затворени очи. 

Неотдавна се срещнахме с Карина Андоленко, чухме се по телефона с Ирина Рахманова. И двете си спомнят за престоя в България с най-хубави чувства. 

- Сериалът започна със сбъдване на предсказание за тежка злополука в Русия. При Ванга отива тв екип от страната ви.

- Да, стажант-репортерката Алиса Варежская остава потресена от предсказанието за потъването на подводницата “Курск”. Ванга разговаря с момичето и му разказва живота си. 

- Много добра рамка за филмовия разказ! Помня, че имаше клюки за фатални събития, сполетели вашия екип. Инна Чурикова, която трябваше да играе Ванга, си счупи двете ръце и се отказа от проекта. 

- Не мога да си обясня защо Инна се отказа. Та ролята на Ванга е така примамлива за всяка актриса! А що се отнася до фаталните случки, те са измислица. Вижте, Русия е земя митична. 

Непознатото и трудно обяснимото будят интерес сред хората

На село, сред простите люде, мистиката е още по-голяма. Всички се вслушват в предсказанията, в гаданията. А Ванга и днес е на почит. И тя е селска жена, расла в беднотията. Много близка на руската душа. 

- В сюжета вкарахте измислени случки. Ванга не се е срещала нито с Хитлер, нито с Берия, нито с цар Борис III?

- Нашият филм е художествен, не е документален. За нас, създателите на филма, не е важна историческата истина, а чувствата на самата Ванга. Показахме как би постъпила тя, ако се срещне с Хитлер. 

- Опознахте ли задълбочено живота й?

- Тежък е бил, много тежък. Тя не вижда, а е принудена да изслушва проблемите на много хора и да намира начини да им помогне. Тя си знае как е носела на плещите си дарбата да вижда и в миналото, и в бъдещето. Тя не гадае, тя напътства. 

Тя е феномен, за който си струва да се разкаже 

- Как мина снимачният период?

- Запознах се с много хора, които са познавали лично Ванга. Говореха за нея с почит. Бяха ми много полезни свидетелствата на съселяни и съграждани на Ванга, които имат лични впечатления от нея. Много интересни бяха срещите ни с прессекретаря на Елцин, Сергей Медведев, който отива при Ванга по поръчение на своя шеф и чува от устата й такива неща за собствената си личност, че остава изумен. Ванга предсказва и победата на Елцин, и неприятностите, които ще има с болното си сърце. Кирсан Илюмжинов, президентът на Калмикия, разказа пред камерата съкровени спомени. Срещнахме се с Красимира, племенницата на Ванга. Използвахме съветите й, за да бъдем максимално близки до духа на пророчицата. 

- В продукцията има и български актьори.

- Чудесни са. Сашка Братанова играе помощничка на баба Ванга. Ролите на Борис III и Берия също са поверени на българи. Имате прекрасна актьорска школа. За съжаление, младите хора у вас не говорят руски. Но ние пак си оставаме близки. 

- За мен най-любопитното е, че вие не познавате Ванга приживе, а направихте толкова хубав филм за нея.

- Заради Ванга дойдох в България и я обикнах завинаги. Хубава страна! Изминах над 1500 километра - от Петрич до Карлово. Имахме и трудности по време на снимките, което е типично за всеки филм, но ги преодолявахме с помощта на българите. Село Яково, на границата с Македония, където снимахме, е истински земен рай. Там селските хора ни приеха с отворени обятия. Земляците на баба Ванга са много гостоприемни. Снимачният период на “Вангелия” ще остане като един от най-хубавите периоди в живота ми. 

- Благодаря ви, че отделихте време за нашите читатели! 

Щрихи към биографията

Сергей Борчуков е роден в Москва. След като завършва средно образование, иска да постъпи в театралното училище “Щепкин”, но дядо му се противопоставя. Сергей става студент в Московския историко-архивен институт. След казармата е научен сътрудник във Всесъюзния научноизследователски институт по документалистика и архивознание.

В периода 1986 - 1991 г. издава “Собрание” - списание за контракултура. През 1989 г. оглавява асоциацията на младите съвременни художници “Rama-art”. Организира много изложби. През 1996 г. става кинопродуцент. Негово дело е петсерийният филм “Ловен сезон”, в който дебютира като актьор. Режисьорският му дебют е “Обикновени дни”, сниман по негов сценарий. 

Работата над “Вангелия” започва през 2002 г. Снимките са в Русия, Беларус и България. Пет актриси претворяват образа на пророчицата - Кристина Пакарина, Дария Отрошко, Наталия Николаева, Ирина Рахманова и Елена Яковлева.

В началото на войната с Украйна Борчуков замина за Киев - както сам сподели, да е близо до своите приятели. В момента е в Москва, където снима кратък сериал за столичния телевизионен център.

Нели СТЕФАНОВА, София-Москва