България се скъса от пропуски и направи 0:0 срещу Беларус пред празните трибуни на стадион "ЗТЕ Арена" в унгарския град Залаегерсег в първия си мач от Група 3 на Лига C от турнира Лигата на нациите.

Срещу себе си селекцията на Илиан Илиев срещна непробиваем вратар, който направи мача на живота си, спасявайки почти дузина положения. "Лъвовете" останаха с 10 души в 74-ата минута, когато Филип Кръстев получи втори жълт картон.

Дебютантът в националния ни отбор Фабиан Нюрнбергер започна титуляр. 25-годишният защитник на германския Дармщад е немец, но той като майка му е българка, това му позволява да облече екипа и на втората си родина. Преди дебюта си за "лъвовете" Фабиан разказа, че всяко лято гостува на роднините си в България.

Капитанът Кирил Десподов пък записа мач №50 за България. Така той се изравни с легендите на българския футбол Георги Аспарухов-Гунди и Иван Зафиров-Копата. С 50 срещи за „лъвовете“ е и Николай Бодуров.

Нашите започнаха силно мача и изпуснаха две положения още в началото, а до края на полувремето отправиха седем точни удара във вратата на съперника, чийто вратар направи страхотни спасявания.

В петата минута се стигна до първото добро положение в мача и то бе на сметката на България. Илия Груев намери Кирил Десподов, който нанесе силен удар от дистанция към близкия горен ляв ъгъл, но вратарят успя да избие в корнер, след който не последва опасност пред противниковата врата.

В седмата минута "лъвовете" стигнаха до нова много добра възможност, след като Десподов проби отлично отдясно и пусна успореден на голлинията пас за Радослав Кирилов, който мигновено стреля, но не успя да нанесе много добър удар и Захар Волков успя да изчисти току пред голлинията.

В 16-ата минута Кирил Десподов стреля директно от пряк свободен удар, преодоля стената и топката летеше към долния десен ъгул, но Фьодор Лалоухов успя да се справи. Четири минути след това Беларус стигна до първия си удар в мача, след като Дмитри Антилевски проби отляво и шутира към горния десен ъгъл, но Димитър Митов се справи.

В 31-вата минута България организира поредна добра атака и стигна до най-опасното си положение от началото на срещата. Илия Груев проби през центъра и пусна за Десподов, който елегантно с пета немери Александър Колев, а той отправи много опасен удар към долния десен ъгъл, но вратарят изби със сетни сили.

Две минути след това настана хаос в наказателното поле на Беларус след хубав удар на Десподов от въздуха, който бе спасен от вратаря, но последвалите два удара за "лъвовете" бяха блокирани и попадение не падна. В 39-ата минута Десподов качи топката на главата на Алекс Колев, който нанесе удар от трудна позиция, но право в ръцете на Лапухов.

В 41-вата минута Филип Кръстев проби отлично отляво, след което нанесе удар от около 20 метра, който летеше много опасно към горния ляв ъгъл, но вратарят на Беларус направи поредното си спасяване и изби в ъглов удар. Четири минути по-късно дебютантът Фабиан Нюрнбергер отправи мощен удар, с който свали на земята Волков.

В 53-ата минута Радослав Кирилов направи отличен пробив отляво, рязко смени посоката на движени и влезе в наказателното поле, след което отправи хубав удар, който бе отразен от Лапухов.

В 74-ата минута нашите останаха с човек по-малко, след като Филип Кръстев извърши безрасъдно нарушение срещу Захар Волков, за което получи втори жълт и респективно червен картон. Първото официално предупреждене на Фуфу бе доста спорно - през първата част за симулация.

В 77-ата минута Беларус стигна до първата си чиста ситуация в мача, след като Макс Ебонг си освободи пространство през центъра и нанесе хубав удар към долния десен ъгъл, стигна се до коварен рикошет в наш бранител, но Димитър Митов внимаваше и изби топката в ъглов удар.

БЕЛАРУС - БЪЛГАРИЯ 0:0

Най-интересното по минути:

1 - Начало на мача
5 - Илия Груев намери капитана Кирил Десподов, който нанесе силен удар от дистанция към близкия горен ляв ъгъл, но вратарят успя да избие в корнер, след който не последва опасност пред вратата му.
7 - Десподов проби отлично отдясно и пусна успореден на голлинията пас за Радослав Кирилов, който мигновено стреля, но не успя да нанесе много добър удар и Захар Волков изчисти точно пред голлинията.
16 - Десподов стреля директно от фаул, преодоля стената и топката летеше към долния десен ъгул, но вратарят спаси.
20 - Дмитри Антилевски проби отляво и шутира към горния десен ъгъл, но Димитър Митов се справи.
31 - Груев проби през центъра и пусна за Десподов, който елегантно с пета немери Александър Колев, а той отправи много опасен удар към долния десен ъгъл, но вратарят изби със сетни сили.
33 - Добър шут на Десподов бе спасен от вратаря, а последвалите два удара за "лъвовете" бяха блокирани.
39 - Десподов качи топката на главата на Алекс Колев, който нанесе удар от трудна позиция, но право в ръцете на Лапоухов.
41 - Филип Кръстев проби отлично отляво, след което нанесе удар от около 20 метра, който летеше много опасно към горния ляв ъгъл, но вратарят на Беларус направи поредното си спасяване и изби в ъглов удар.
45+2 Край на първата част

-----------------------------------

46 - Начало на второто полувреме
53 - Радослав Кирилов направи отличен пробив отляво, рязко смени посоката на движени и влезе в наказателното поле, след което отправи хубав удар, който бе отразен от Лапоухов.
74 - Кръстев извърши безрасъдно нарушение срещу Захар Волков, за което получи втори жълт и бе изгонен.
77 - Макс Ебонг си освободи пространство през центъра и нанесе хубав удар към долния десен ъгъл, стигна се до коварен рикошет в наш бранител, но Димитър Митов внимаваше и изби топката в ъглов удар.
90+4 -  Край на мача - 0:0

Belarus БЕЛАРУС: 16. Фьодор Лапоухов, 15. Юри Ковальов (64 - 13. Сергей Карпович), 20. Захар Волков, 4. Александър Мартинович (к), 3. Павел Забелин, 18. Кирил Капленко, 14. Евгени Яблонски (77 - 8. Александър Селява), 23. Дмитри Антилевски (64 - 11. Максим Киреев), 9. Макс Ебонг (83 - 21. Владислав Климович), 2. Кирил Печенин, 7. Йевгени Шикавка (83 - 5. Трофим Мелниченко)
Резерви: 1. Сергей Игнатович, 12. Павел Павлюченко – 5. Трофим Мелниченко, 6. Герман Барковски, 8. Александър Селява, 10. Иван Бахар, 11. Максим Киреев, 13. Сергей Карпович, 17. Валери Громико, 19. Иля Максаленчук, 21. Владислав Климович, 22. Александър Пвловец
                        Селекционер: Алос Ферер Карлос

BulgariaБЪЛГАРИЯ: 1. Димитър Митов, 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер, 6. Валентин Антов (77 - 17. Мартин Минчев), 4. Илия Груев, 11. Кирил Десподов (к) (83 - 22. Станислав Иванов), 20. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов (77 - 7. Иван Минчев), 9. Александър Колев (83 - 19. Ахмед Ахмедов)
Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров – 2. Ертан Томбак, 7. Иван Минчев, 10. Георги Минчев, 12. Ангел Лясов, 14. Георги Русев, 15. Симеон Петров, 17. Мартин Минчев, 18. Васил Панайотов, 19. Ахмед Ахмедов, 22. Станислав Иванов
                        Селекционер: Илиан Илиев