Външното министерство на Турция решително осъжда решението на ПАСЕ за възстановяване на мониторинга над страната, счита го за несправедливо и политизирано, се казва в изявление от ведомството, предаде БГНЕС. 
По-рано днес по-голямата част от депутатите в Парламентарната асамблея на Европа /ПАСЕ/ гласуваха приемането на резолюция, която да върне Турция под мониторинга. Това стана след изслушването на доклада за функционирането на демократичните институции в страната, изготвен от докладчиците на ПАСЕ за Турция от Мариане Микко /Естония/ и Ингеборг Годскесен /Норвегия/. За резолюцията гласуваха 113 депутати, против – 45, а 12 се въздържаха. 

Първата реакция бе от страна на Външното министерство в Анкара, което определи решението като обслужващо терористичните групировки в резултат на голямата игра на злонамерени среди. 

„Парламентаристите в ПАСЕ се оказаха слепи за усилията ни за стабилността и сигурността на Европа. Те игнорираха приноса ни в тази посока, пренебрегнаха общите европейски демократични ценности, а решението им отразява липсата на далновидно отношение и стратегическа визия. Целенасочени кръгове от люлката на демокрацията изоставиха Турция сама в борбата срещу ксенофобията и ислямофобията. Под тяхно въздействие сред наблюдателите на референдума имаше депутати от ПАСЕ, които симпатизират на терористичните групировки. И това е новата игра на злонамерените кръгове. Ислямофобията и ксенофобията подхранват влиянието на популистките методи, прилагани от тези кръгове с плитки политически мотиви, целта е изключването ни и отчуждаването ни. Това е политическа операция срещу Турция, то ще обслужва само терористичните организации и първо ФЕТО на Фетхуллах Гюлен, които са заплаха не само за страната ни, но и за цялата европейска система и ценностите й“, се посочва в изявлението. 

След него остро реагира и министърът по евроинтеграцията и главен преговарящ за членството на страната в ЕС Йомер Челик. Той заяви, че това решение е грешно, неоснователно и несправедливо, още повече, че то е взето след като веднъж вече подобен мониторинг бе отпаднал през 2004 г. 

„Нито една от дискусиите не покрива реалностите в Турция. Говори се само, че у нас имало изтезания, че затворените зад решетките журналисти са повече от тези в Китай, че въвеждаме едноличен авторитарен режим. Това решение е взето в заседание с участието на половината страни членки на ПАСЕ и то е нелоялно, несправедливо и неправилно. Обсъждат се фотографии от Турция, които нямат нищо общо с действителността“, категоричен бе Челик. 

Той подчерта, че Турция е лицето на световната съвест, поела е ангажимента за опазване на човешките права на 3,2 млн. бежанци и поради това тя трябваше да получи благодарности. 

„Очакванията ни бяха и продължават да бъдат в посоката на развитието на механизмите на доброто сътрудничество. И докато страна като Турция прави всичко това, Европейският парламент и ПАСЕ бяха длъжни да съхранят демокрацията. Политиките на изключване и отчуждаване няма да са от полза за никого. Не беше задействан механизъм за солидарност и сътрудничество с Турция, солидарност с държава, която отстоява баланса на свободата и сигурността в борбата срещу тероризма. Всичко показва, че спрямо страната ни се прилага моделът на изключването. Решението на ПАСЕ е историческа грешка“, заяви главният преговарящ.