Около 5000 лични лекари (джипита) липсват в благоденстваща Германия, а според прогнозата на седмичника „Ди Цайт“ през следващите години положението рязко ще се влоши, защото над 40% от сега практикуващите лекари са на възраст над 60 години, пише в. Труд бг.

Броят на лекарските кабинети се топи - между 2012-а и 2022-а той е намалял със 7,6%.

В Германия има предостатъчно специалисти по кардиология и радиология, които печелят отлични пари, но за сметка на това дефицитът на лекарите, които се грижат за всекидневните болежки на хората се чувства все по-остро.

Общопрактикуващите медици, които третират всевъзможни болки, високо кръвно или грип, понякога работят по 60 часа седмично, а често се оказва, че трудът им е дори безплатен.

И това е един от абсурдите на германската здравна система. Здравните каси налагат ограничения на честотата, с която един и същи пациент може да бъде третиран в прамките на един месец.

И ако този „бюджет“ е изчерпан, пациентът няма вече право на лечение, но джипитата въпреки това изпълняват хуманния си дълг - и лекуват.

Всекидневник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ) също пише, че проблемът все повече се изостря и страната се нуждае от повече студенти по медицина.

През 2022 година в Германия са били регистрирани 421 303 лекари, но според прогнозите до 2030 недостигът на лекари ще достигне невероятното число 200 000, като общият дефицит на кадри в медицинския сектор ще възлиза на един милион.

Германия работят и доста български лекари. Според статистиката на Федералната лекарска камара от 2020 година тогава в страната са работели 1883 лекарки и лекари от България, от които 1400 - в болници.

Статистиката показва, че само четири други държави от ЕС са били представени с повече лекари в Германия - това са Гърция, Румъния, Полша и Австрия.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук