Изръсваме се с 4 бона, за да...
Най-евтината е 3493 лв., а най-скъпата 3965 лв. Предложенията са за 5 или 7 дни, като някои са с директен полет от София, а други са с прекачване в Хелзинки. Хотелите пък са 4-звездни, а за посетителите има гид на английски или руски, както и новогодишна или коледна вечеря. Ваканцията включва посещение на селото на Дядо Коледа, личната му поща, където може да изпрати писмо с желание за следващата година. В цената е включено и „героично прекосяване на Северния полярен кръг“, като на всеки се връчва сертификат. „Магическо влакче“ пък ще ви закара до пещерата на елфите. Всеки си тръгва оттам със званието „Елф – истински помощник на Дядо Коледа“.
За всички други атракции обаче се заплаща допълнително. Цените варират между 80 и 155 евро. Например тези, които искат да отидат на гости у троловете, ще трябва да се бръкнат в джоба по 90 евро за възрастен и по 60 евро за дете от 4 до 12 г. В приказното селце, където живеят троловете, туристите имат възможност да послушат разказите на най-стария от тях, както и да участват в приготвянето на традиционни ястия, а сред бонусите е опитване на традиционна тролска напитка и обяд с тях. Същата е цената и за тези, които искат да посетят еленската ферма на Полярния кръг. Така всеки може да се запознаване отблизо не само с живота на елените, но и да се научи да управлява еленски впряг. Освен това, посетителите получават документ за „правоспособност“. Най-скъпата екскурзия е „В търсене на Снежната кралица“ – 155 евро за възрастни и 105 евро за деца.
За тези, които нямат възможност да посетят селото на Дядо Коледа, остава да проследят неговия път докато разнася подаръците. Достатъчно е само да влезете в сайта Noradsanta.org. НОРАД е Северноамериканското военновъздушно космическо командване, което със специален сателит следи пътешествието на белобрадия старец и елените му. Картите показват континентите, океаните и държавите, над които той прелита с впряга си.
Проследяването на пътешествието започва още през далечната 1955 г. Тогава в магазин в САЩ се появява обява с телефонен номер, за който се твърди, че е номерът на Дядо Коледа. Той обаче е отпечатан грешно и когато деца и възрастни започват да звънят, се оказва, че се обаждат в базата на командването на континенталните сили за въздушна отбрана - предшественик на НОРАД, в Колорадо спрингс, Калифорния. Военният, който тогава бил на пост на телефона, решава да се пошегува и казва, че той е Дядо Коледа. И така поставя началото на една традиция, която съществува вече 63 години.
Последвайте ни
0 Коментара: