Заплахата от нахлуване в страната ни от вражески войски от страната на Беларус остава. Ето защо президентът на Украйна Владимир Зеленски свика заседание на Съвета за национална сигурност и отбрана , на което бяха разработени превантивни мерки за предотвратяване на бързото настъпване на вражеските войски.

Това каза секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Алексий Данилов в ефира на предаването „Говори Великият Лвов“.

"Всички наши органи, които участват в това съвещание, оцениха какво се случва, какво е състоянието на беларуската армия днес , колко военни на Руската федерация има, какви планове. Всичко това е под контрола на нашия президент и СНСО работи по тази тема доста дълго време. И мисля, че доста ефективен. В резултат , има инструкция – сега ще има проверка в четири области на състоянието на подготовка в случай, че има повторни предизвикателства за страната ни“, не разкри всички подробности в ефир Алексей Данилов.

Същевременно стана ясно, че ученията на въоръжените сили на Република Беларус отново са удължени най-малко до 25 юни. Това се съобщава в Telegram канала "Беларуски Гаюн" с позоваване на графика на ученията на беларуските полигони.

Започнало е и връчването на повиквателни на мъжете от запаса, годни за военна служба. Те трябва да се явят във военните окръжия и мобилизационните райони на 17 и 18 юни.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че преди срещата на върха на Алианса в Мадрид членовете му са заключили,че трябва да се споразумеят за нов модел за отбрана на източния фланг, срещу пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

Това заяви Столтенберг на пресконференция след министерската среща на НАТО в четвъртък, пише "Европейска правда".

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг / фото REUTERS

„Постигнахме значителен напредък, като се споразумяхме за конкретни условия, елементи на новия модел, а също така чухме, че няколко съюзници са готови да предоставят допълнителни сили за укрепване на този модел“, каза генералният секретар на НАТО.

По-късно той уточни, че три стълба ще бъдат в основата на новия модел на отбрана на НАТО на източния фланг.

"Първият е увеличаване на предното присъствие с повече бойни операции и ние вече увеличихме присъствието си. През последните няколко месеца удвоихме броя на бойните групи на изток от четири на осем", каза генералният секретар на НАТО .

Вторият стълб на модела е предварителното разполагане на военно оборудване, за да се спести време, когато е необходима мобилизация.

„И третият елемент е предварителното определяне на единици – това са сили, които ще бъдат обучени на определена територия, където ще имат определени задължения... тоест не всички сили ще бъдат разположени, но някои от тях ще бъдат поставени предварително“, обясни Столтенберг.

Той заключи, че новият модел на отбрана за източния фланг на НАТО ще означава „значително увеличаване на способността ни да възпираме и защитаваме в целия алианс“.

Западът и в частност САЩ се опитаха да изолират Русия от света след началото на специалната операция за защита на Донбас. Въпреки това, пише Die Welt, цитиран от руски медии, тази стратегия на Запада се провали напълно.

Всъщност Европа и САЩ бяха подкрепени само от техните лоялни сателити, представлявани от Канада, Япония, Южна Корея, Нова Зеландия и Австралия. Никой друг не се интересуваше от цялата тази санкционна истерия на Запада.

Наблюдателите на изданието отбелязват, че Китай, Бразилия, Индия и африканските страни подкрепят Русия. И те представляват около една трета от световния БВП.

Освен това Западът не успя да спечели дори Саудитска Арабия и ОАЕ. И двете държави категорично отказаха да увеличат производството на петрол, за да намалят цената на „черното злато“.

Така всички планове на Съединените щати и техните съюзници да оставят Русия в изолация са се провалили, смятат московските анализатори. 

По-рано американският политически анализатор Джеймс Дор каза, че властите на САЩ са сбъркали в оценката на състоянието на руската икономика и са направили грешка, когато са помислили, че руският президент Владимир Путин блъфира.

Експертът сравни руската икономика с германската и японската и отбеляза, че опитът за спиране на търговското сътрудничество с Москва може да доведе до преструктуриране на световния пазар.

 

Като цяло за много западни лидери се оказа откровение, че Русия изобщо не е „страна на бензиностанции“, за която се опитаха да я представят. Докато западните анализатори непрекъснато брояха индикаторите за капитализация на Apple, се оказа, че в действителност Западът просто надува борсовите балони. А руската икономика се оказала предимно индустриална и много важна за света, пишат местните медии.

Руските войски продължават да нанасят съкрушителни удари на украинския Харков. В нощта на 17 юни в града се чу мощна оглушителна експлозия.

 
 

Междувременно б съобщено, че руските войски продължават да нанасят съкрушителни удари на Харков. В нощта на 17 юни в града се е чула мощна оглушителна експлозия.

САЩ не вярват на твърденията на Китай за неутралитет.

Пекин направи своя избор и избра да застане на страната на Русия в ситуацията със специалната операция в Украйна, "въпреки всички бедствия, създадени там, загубата на животи, глобалните последици", каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс в четвъртък, юни 16, цитиран от руски медии.

„Позицията на Китай за неутралитет не е нищо повече от празно изявление“, каза Прайс на брифинг за медиите.

По-рано китайският посланик каза, че Москва и Пекин възнамеряват да засилят допълнително стратегическото сътрудничество в много области, въпреки различните промени в международната обстановка. Според него Русия и Китай ще продължат да се противопоставят на хегемонията на световната сцена.

От началото на 2022 г. отношенията между двете страни издържаха на нови изпитания и запазиха правилната посока в променящата се международна среда.