Не знаем колко от купените антибиотици са употребени. Трябва да знаем, че на сайта на БАБХ има доклад, който обяснява следното: няколкостотин проби от месо са проверявани, дали в него има антибиотици. Тази година в пробите от нашите магазини антибиотици не са открити. Миналата са открити антибиотици в три пуйки. Това каза в ефира на БНТ Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести в София.
„Важно е да се знае, че докладът на европейската агенция по лекарствата, че в месото има антибиотик и той е много опасен, а казва, че животни по време на своето развитие са били третирани с антибиотици, уточни професор Кантарджиев.

Професорът увери, че в нашата страна ветеринарните колеги спазват правилата за употребата на лекарствата. „При нас лечението са антибиотик не предхожда клането. Също така, във фуражите не се дават антибиотици с цел увеличение на биоматасата, което се правеше през 70 и 80 те години на Запад“, добави той.

Използването на антибиотици за тези цели е забранено и строго се контролира, бе категоричен Кантарджиев.

Експертът обясни също, че когато обаче се използват повече антибиотици в селското стопанство може да се селектират бактерии, които стават резистентни и при човека. Месото обаче се обработва термично и вероятността тези бактерии да попаднат в човешкия организъм е много малка.

Що се отнася до грипните вируси, засега такава циркулация няма. Той предупреди, че е хубаво ваксината трябва да бъде поставена не по-късно от три седмици преди началото на циркулацията на грипа. По неговите думи, началото на разпространението на грипа се отлага засега от хубавото време, защото хората са навън и се разхождат, а не се тъпчат на места, като в градския транспорт.