Анализ: Кой генерал ще е големият победител на 14 ноември
Могат да донесат двойна победа за Радев или възкресение за Борисов
Цялата власт в ръцете на Румен Радев или поредното възкръсване на Бойко Борисов. Това е накратко залогът на вота след два месеца. Сливането на президентските и парламентарните избори превърна 14 ноември в особено важна дата, която може да се превърне във Ватерло за един от двамата генерали, пише "Марица".
Вече четвърта година родната политика е под сянката на сблъсъка между двамата мъже с впечатляващо его и лампази, прераснал в открита война, изскочила от парламента на улицата и обратно.
Ноемврийската битка ще бъде решителна, защото ще се води на два фронта. Първият е за това кой да бъде стопанин на "Дондуков" 2 следващата петилетка. Засега фаворит е настоящият президент, който демонстрира смазващ рейтинг и на практика управлява държавата от 12 май насам, когато застъпи служебният кабинет. И ще го прави поне още 2-3 месеца.
За предстоящия вот Радев има сигурната подкрепа на левия електорат, въпреки скърцането със зъби на обкръжението на Корнелия Нинова, което го обвинява в двойна игра. Слави Трифонов също му се врече във вярност и няма да вади свой кандидат. За ново президентско оръжие се сочи бъдещата партия на служебните министри Кирил Петков и Асен Василев, макар и със силно десен уклон. При това разпределение на силите логично най-голям съперник на Румен Радев следва да бъде кандидатът на ГЕРБ.
Той обаче ще изскочи на ринга в последния момент
Ще бъде мъж (ехо от Цецка Цачева) и няма да е партиец (какъвто не беше и Росен Плевнелиев), според последните анонси от партията на Борисов.
Вече стана ясно, че идеалният кандидат за ГЕРБ е бившият държавен глава Петър Стоянов, но той трудно ще се качи на политически "Титаник". А и офертата към него има перспектива, ако може да обедини всички партии, които се броят за десни. В "Демократична България" и другите свързани с градската десница формации обаче изчегъртването на ГЕРБ е задача №1 заедно с разжалването на главния прокурор. Затова и хипотезата за прегръдка на хората на Бойко Борисов и Христо Иванов срещу кацналия на "Дондуков" 2 "льотчик" изглежда абсурдна.
Много вероятно е ГЕРБ да хвърли срещу Радев популярен герой от битката с пандемията като ген. Венцислав Мутафчийски или проф. Асен Балтов. С риска да бъде пълен аматьор срещу обръгналия вече в политическите мелета бивш пилот.
Много сериозен коз за номинирания кандидат на ГЕРБ ще бъде подкрепата на ДПС. Дори да не се стигне до явна договорка, движението ще даде "своя скромен принос" (по думите на Йордан Цонев) Радев да не бъде преизбран. В цифри това означава около 300 хиляди гласа, които ДПС винаги може да гарантира.
Дали те ще наклонят везните за неизбежния балотаж, отсега е трудно да се прогнозира. Защото много важен ще бъде и вторият фронт на ноемврийския вот - парламентарната битка. Там голямата интрига е представянето на партията на харвардските приятели Кирил Петков и Асен Василев. Очаква се двамата да не присъстват в състава на служебния кабинет, който трябва да поеме щафетата от сегашния. Така ще могат да се отдадат на спешно партийно строителство, за да са в играта още за 14 ноември.
От успеха на техния проект зависи в голяма степен и дали Румен Радев ще може да се похвали с Голям шлем в родната политика. Такъв ще има, ако доминирана от него коалиция постигне мнозинство в следващия парламент и състави дълго чаканото редовно правителство. Засега най-активно с партията на Неродения Петко(в) флиртуват от коалицията на Мая Манолова и "Демократична България".
Изобщо не е ясно дали към тях може да се включи "Има такъв народ", особено след бурните разправии за подкупи и политически булки. В разкрачена позиция ще бъде и БСП, която следва да счита Радев за свой, но пък вижда в президентската партия на Петков и Василев враг.
Най-важното обаче е дали ГЕРБ ще може да се вдигне и пак да стане първа сила след вота на 14 ноември, парирайки опитите да бъде изхвърлена от играта. Ако това се случи, Борисов ще може
да вземе реванш за очакваната загуба на президентската писта и да избута двубоя до 1:1.
"Въпреки че знам, че съдията на мача е купен и машинният вот се манипулира, ние ще се борим за победа на терена! Имаме силен отбор и това ги вбесява!", обяви Борисов в неделя. Думите му съвсем не изглеждат празна закана след показното, което ГЕРБ, БСП и ДПС направиха в препирните около бюджета. Оказа се, че партиите на статуквото могат с лекота да натрият носа на раздираните от взаимни вражди протестърски формации.
Ако това се случи и след 14 ноември, държавата пак ще се окаже разпъната в добре познатата генералска война. Парламентът ще козирува на единия генерал, а от президентството ще бълва огън другият. А това не вещае нищо добро в очакваната зима на недоволството заради галопиращите цени, неукротимия коронавирус и епидемията от протести.
Последвайте ни
11 Коментара: