Александър Дунчев и Надежда Цекулова са сред новите членове на Изпълнителния съвет на партията "Да, България". Първият е еколог, а втората журналист, но свързващото звено между тях, освен новата партия, е и в близостта им с Българския хелзинкски комитет, съобщава Канал 3.
През 2015 година Дунчев, който работи в екологичната организация WWF, чийто шеф е половинката на небезизвестния Тома Белев - Весела Кавръкова, е номиниран за човек на годината в класацията на БХК. Мотивите - "изключително активна природозащитна личност. Години наред той води денонощна борба за опазване на българската природа.

През последната година изключително ярък е приносът му в мотивирането на горските да запазят най-ценните и стари гори в България, също така да запазват дома на най-малките обитатели в гората – чрез оставяне на мъртва дървесина там, където горските са извеждали сечи".

Всъщност организацията на Дунчев е известна с това, че основната й задача е да спира всички проекти, които целят развитието на ски-туризма в страната. Според БХК обаче това е полезна дейност.  

"През 2015 г. неколкократно сигнализира за проблеми с опазването от застрояване на национален парк „Пирин“ и привлича вниманието на медиите и обществеността към заплахата от изсичането на вековни гори в България", твърдят от организацията. 

Случайно или не, още един член на новия Изпълнителен съвет Надежда Цекулова е харесвана от БХК. Журналистката от БНР беше избрана за човек на годината за 2016-а за дейността си по изобличаване на нередностите, извършвани от българските власти в центъра "Фонд за лечение на деца".

Цекулова месеци наред обикаляше телевизионните студия, а дейността на фонда и смяната на директора беше отразена най-мащабно от медиите на кръга "Капитал".  

Освен голямата награда, журито присъжда и две втори отличия – на Мерал Фаик и на Калин Калпакчиев. Призът на Калпакчиев е за това, че като член на Висшия съдебен съвет, противодейства на опитите за подчиняването на съдебната власт от изпълнителната, както и за откритото му говорене срещу опасностите пред съдебната независимост, се казва в мотивите на БХК. А извън тях Калпакчиев е членът на ВСС, който най-често дава интервюта пред журналисти от "Капитал", "Медиапул" и "Клуб З", като често праща и есемеси на журналистите от тези медии, за да са готови с "опорните точки".

От стенограмите на ВСС пък става ясно, че Калпакчиев критикува най-често прокуратурата и главния прокурор Сотир Цацаров, подава си удобно топката с председателя на ВКС Лозан Панов и също така е сред най-приближените на бившия правосъден министър Христо Иванов.  

Сред другите любимци на БХК е австралиецът Джок Полфрийман, който излежава 20-годишна присъда за убийство. Най-логичното е той да бъде пратен също в новата партия на Христо Иванов, който в битието си на министър, го бе включил в работна група на Министерството на правосъдието. 

Припомняме, че убиецът Полфрийман бе номиниран от БХК за човек на годината. Тя бе оттеглена, когато се надигна вълна от недоволство. През 2007 година Полфрийман закла студента Андрей Монов в центъра на София. Впоследствие той стана активист на Българското затворническо сдружение за реабилитация, което защитава правата на лишените от свобода. Кандидатурата на убиеца беше одобрена от БХК и за нея можеше да се гласува в интернет.

Напълно скандално със заповед на министър Христо Иванов сдружението на Полфрийман - Българско затворническо сдружение за реабилитация, участваше в заседания в МП. 

Участието на ръководената от Полфрийман организация в работата на правосъдното министерство съвпадаше и със засиления дипломатически натиск върху българските власти за екстрадирането на австралиеца от България в родината му.

В партията на Христо Иванов ръководни постове заеха куп служители на Иво Прокопиев, разследваната от ОЛАФ Надежда Йорданова и още много други лица, които са в странни връзки и обвързаности.