Цялата среща на върха на АТИС беше под влиянието на затъмнение от срещата на ръководителите на САЩ и Китай Джо Байдън и Си Дзинпин. Въпросът беше в плоскостта на бъдещето на света, а не само на преките икономически интереси на двете суперсили. Въпреки това, както пише Financial Times, разногласията остават.

Анализатори и експерти по света се съмняват дали срещата е постигнала нещо, което наистина би могло да разреши фундаментални проблеми в отношенията, особено след като двете страни остават фундаментално разделени по отношение на Тайван.

Всъщност лидерите на двете страни успяха само да забавят активната и гореща фаза на новата глобална Студена война. 

Надеждите за дългосрочни резултати се прокрадват в заглавията на световните медии (и китайски, и американски), които са пълни с обещания и напредък, отколкото с реални постижения.

Ясно е, че една среща на върха едва ли ще разреши фундаменталните проблеми, стоящи в основата на съперничеството между САЩ и Китай. 

Пекин е разгневен от начина, по който глобалният ред е моделиран по образа на Америка, докато Вашингтон се опасява от появата на потенциален съперник, който се стреми да изтласка американската армия от Западния Пасифик.

Експерти обаче казват, че това проправи пътя за по-лесни отношения в бъдеще, успокоявайки съюзниците на Вашингтон в региона, докато гледат с трепет напред към 2024 г., която започва с президентските избори в Тайван и завършва с президентските избори в Съединените щати.

Резултатите от срещата не трябва да се бъркат със сближаване, но САЩ заключиха, че са постигнали целите си. Както и Китай – пише FT.

Всяка страна има различни причини да иска добър резултат. Като цяло отношенията между Вашингтон и Пекин са там, където бяха преди година в Бали.

Имаше връщане към първоначалните позиции. Съгласието за диалог е хубаво нещо, но е само риторичен трик за бавен напредък. Ще доведе ли това до изход от враждебното съперничество? Най-вероятно не.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук