"Кюриосити" изпрати уникални СНИМКИ на облаците на Марс
Облаците са рядко явление за планетата, а поради тънката и суха атмосфера са трудни за наблюдение
Специалистите обясняват, че облаците са рядко явление за Марс. Те съществуват на планетата, но поради тънката и суха атмосфера са трудни за наблюдение.
Като правило те се появяват през най-студения сезон на екватора на планетата, но понякога могат да се появят внезапно. Както например се е случило наскоро.
Бордовите камери на Curiosity са заснели поредица от черно-бели и цветни снимки на марсианското небе, на които специалистите са идентифицирали едва забележими облаци, пълни с ледени кристали. Кристалите разпръскват слънчева светлина и облаците сякаш светят.
Яркостта на облаците се променя, така че учените могат да преценят колко високи са те. Предполага се, че ранните марсиански облаци се образуват на по-голяма надморска височина (60 километра) и се състоят от воден лед.
Тъй като местата, където се виждат нови облаци, са много по-студени, отколкото другите райони на Марс, учените смятат, че те се образуват от замръзнал въглероден диоксид или сух лед.
Марсоходът "Кюриосити" също така е успял да получи цветно изображение, показващо красиви перламутрови облаци. Това обикновено се случва, когато група облаци се е образувала с еднаква скорост.
По-нататъшният анализ на тези изображения ще помогне на учените да определят кои облаци са от сух лед и кои от воден лед. Това ще даде на изследователите по-широка представа за това как се образуват облаци на Червената планета.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: