Жителите на село Блажиево, община Бобошево, са в паника, след като вчера се разбра, че в питейната вода има голямо количество от бактерията ентерококи и има опасност от епидемия. От "Кюстендилска вода” са спрели питейната вода, без да уведомят населението за грозящата ги опасност. Селото се водоснабдява с водоноска, оставена без надзор.
Тръбите на водохващането от извора над село Каменик, откъдето  сe захранват с вода чешмите в Блажиево, са отрязани, търси се временен водоизточник за селото. Вчера представители на "Кюстендилска вода", РЗИ и Агенцията по храните на спешна среща с областния управител Виктор Янев са съставили специална комисия, която да установи откъде идва замърсяването на питейната вода. Ще се проверят кравеферма и овчарник, които изхвърлят отпадни води в рекичката, захранваща село Блажиево с вода. Разбра се, че при срязването на тръбата в нея е имало фекалии от животни, пише "Струма". 

Бившата готвачка в затвореното селско училище Достена Шушкова беше дошла да напълни вода за домашните животни от водоноската. Тя отглежда една коза и кокошки в двора си. Веднъж месечно ходи да пасе стадото селски кози. Ето какво разказа тя, докато пълнеше вода от оставената без надзор водоноска: "Камъните по реката са побелели от цвика, която се отделя при преработката на млякото. От години ни тровят, но сега вече положението е нетърпимо. Край село Каменик има краварник, който от години бълва фекалии и отпадни води, но никой от институциите не взима под внимание заразената вода. Разбрах, че в тръбите е имало изражнения от животни. В кой век живеем? Плащаме на "Кюстендилска вода по 1,50 лв. за кубик вода, а какво пием, не знаем. Нашата вода идва от извор и не се налагат допълнителни разходи, но за Бобошево се ползват помпи и ние от Блажиево плащаме заради тях скъпа вода. Никой не ни каза каква е причината за спирането на водата. Докараха водоноска на центъра на селото и ние пълним от нея вода", заяви Д. Шушкова.

На опашката зад нея се беше наредила баба Николина Груйчева. "На мен ми докарват вода за пиене от Кюстендил. Ще наточа две шишета да измия съдовете. От 12 г. е мръсна водата. Понякога тече кал в чешмите и не я ползваме", заяви Николина Груйчева.
Бившият електроженист от Авторемонтния завод в Дупница Методи Войнов се е принудил да се пренесе да живее в с. Блажиево, за да може да докарва вода на 95-годишната си майка. Той показа чешмата в двора, в която няма капка вода.



М. Войнов е член на инициативен комитет, създаден в селото, преди 4 г. за подобряване качеството на питейната вода. Ето какво сподели той: "Преди четири години създадохме инициативен комитет за чиста питейна вода. Ходихме и писахме до всички институции, които се занимават с чистотата на водата. Четвърта година никакъв резултат. Всеки управник обещава, но нищо не върши. Отчаяни, някои от инициативния комитет се отказаха. Проблемът е от 12 г. В близост до пътя на питейната вода има краварник, който замърсява реката, от която пием вода. Има и овчарник. Толкова години никой управник или институция не се зае да осигури на 500-те жители на селото чиста питейна вода. Крайно време е всеки да си получи заслуженото. Ако водата се замърсява от краварника, собственикът да бъде санкциониран и да понесе глоба за това, че трови питейната вода", категоричен е М. Войнов.

Директорът на РЗИ - Кюстендил д-р Кознички потвърди, че в питейната вода на с. Блажиево е открита бактерията ентерококи. 

"При последното изследване на питейната вода в село Блажиево са открити бактерии на ентерококи в голямо количество и водата е спряна. При предишни проверки е имало от същата бактерия, но в количества, които не застрашаваха здравето на хората. Докато не се изчистят резервоарът и тръбите за населението на село Блажиево ще се търси друг източник на вода, най-вероятно от съседното село Усойка. Ще се търси източникът на заразата във водата. Над село Каменик има обекти, които Агенцията по храните ще провери за евентуални отпадни води, излизащи от тях", заяви д-р Кознички.

"Водата е спряна за село Блажиево поради силното й замърсяване с бактерии. В момента работници на предприятието мият с четки и специални препарати водохващането и тръбите. Постоянно водата се хлорира в резервоара. Не зная откъде са се появили бактериите", заяви гл. инженер на "Кюстендилска вода" Джорев.

Още преди 2 месеца изданието алармира за незаконен екарисаж до водохващането, след като в дере край село Каменик бяха изхвърлени умрели крави и овце, които се разлагаха под силното слънце. Тогава началникът на отдел в ОДБХ - Кюстендил д-р Е. Гъгнев и ветеринарният лекар д-р Соколов, който отговаря за кравефермата на Георги Миланов, която е в района, изхвършиха проверка на мястото. Какво са открили в дерето обаче не стана ясно. Д-р Соколов съобщи, че комисията е намерила само остатъци от вълна от овце. За причинителя на замърсяването не бе казано и дума, за това остана съмнението, че някой спуска чадър над виновника.

Общинският съветник от „Атака" в ОбС в Бобошево тогава зададе въпрос към ръководството на общината начело с кмета Крум Маринов: "Общината извършила ли е проверка на мястото на изхвърлените умрели животни в землището на село Каменик?". Вместо отговор той получи подигравки от колегите си съветници и няколко клакьори, доведени на заседанието.

Сега истината лъсна. Ентерококи в питейната вода разнасят опасна зараза сред населението на с. Блажиево. В селото цяло лято има много деца и от от други населени места, дошли за ваканцията при баба и дядо. Кой ще носи отговорност за последствията върху здравето им след употреба на бъкащата от бактерии вода?