Разминавания по отношение на качеството и количеството на влаганите продукти в училищните закуски засичат вътрешни текущи проверки, назначени от директорите. Това каза пред „Телеграф“ директорът на най-голямото шуменско училище СУ „Сава Доброплодни“ д-р Албена Иванова-Неделчева.
 
При проверките не са били установени нарушения в здравословното хранене на учениците по отношение на стандартите, но за количеството и качеството се случвало.
 
Родители показаха какво има в безплатните закуски в училище СНИМКИ

От агенцията по храните обявиха, че през последните няколко месеца жалбите, свързани със закуските в училище, са основно за грамажа, а не за качество.
 
От столично училище разказаха, че най-търсени от учениците са филии с шоколад. Когато бройката на учениците е по-малка, например по време на грипна ваканция, те се раздават на ученици, които искат допълнително.
 
Сандвичите, които не са изядени, пък се връщат на кетъринг фирмата и тя ги продава, като за тях училището не плаща. Всяко школо, обаче, само се договаря за доставките и какво се случва с неизядените закуски.
 
Стотинките, които се полагат на дете за безплатна закуска, са между 40 и 65. В тази с ума влиза ДДС и транспорт. Това е изключително малко за една качествена закуска по изискванията на наредбата.
 
Затова някои училища хитруват и увеличават сумата за дневната закуска с по няколко стотинки като намаляват дните за изхранване.
 
През последните години в Добрич има отлив от безплатния плод и мляко на Министерството на земеделието. Учебните заведения се отказаха от тази услуга заради изключително малкото средства, които се отпускат, за сметка на бюрокрацията и трудната логистика.
 
В  безплатната закуска не трябва да има тестени изделия, пише в наредбата. Това, обаче, не се спазва навсякъде. На някои места хлапетата получават банички и милинки, което е забранено.
 
От фондация „За храната“ коментираха, че идеята, заради която тръгнала инициативата да се раздават закуски в училище, се е изродила. Причината е, че бюджетът, който се отпуска на училищата, е изключително нисък.
 
Първоначално целта на безплатните закуски е била да се привлекат повече деца от бедни семейства да посещават училище. В момента храната, която се дава на учениците, не може да отговаря на критериите за качество и количество и много често има случаи, в които се доставят непозволени продукти или такива с много малък грамаж.
 
Поради тази причина и заради лавките около училищата масово учениците хвърлят безплатните и здравословни закуски в кофите за боклук.