Докторът на биологическите науки, ръководител на лабораторията за експериментално моделиране и патогенеза на инфекциозни болести на Федералния изследователски център на ФТМ Александър Шестопалов говори за неспособността на коронавируса да издържа на високи температури.

"Според учените във външната среда коронавирусите стават неактивни на повърхности при плюс 33 градуса за 16 часа, при плюс 56 градуса за десет минути. Тоест колкото по-горещо, толкова по-бързо можете да се отървете от инфекцията", каза той.

Той обърна внимание на факта, че обичайните стайни температури - например, в офисите, се различават от тези показатели. Това, каза той, води до въпроса за целесъобразността стаите и мебелите да се третират с антисептик.

"Така че поне ще се отървете от други бактерии, които се натрупват там. Но дали това ще помогне за защитата срещу коронавируса, е въпрос", заключи той.

По-рано експерти от Австралийския център за готовност за борба с болестите публикуваха проучване, според което върху гладки повърхности (например, екрани на смартфони, метални дръжки за врати, писалки и банкноти) коронавирусът може да „живее“ при стайна температура до 28 дни. Учените подчертаха, че тези данни показват необходимостта от дезинфекция на телефоните със същата честота като ръцете.

По-късно водещият експерт на Центъра за молекулярна диагностика на ЦМД на Централния изследователски институт по епидемиология на Роспотребнадзор Михаил Лебедев заяви, че експерименталните условия са причина за такава степен на оцеляване на вируса, а във всекидневния живот SARS-CoV-2 „остава“ на повърхността за кратко.

Независимо от това, Лебедев също посочи необходимостта от обработка на смартфоните с антисептик.