Немският политолог Ханс-Хенинг Шрьодер в интервю за Deutsche Welle обясни защо, според него, немските политици все по-често пътуват до Москва за преговори.
Например вицеканцлерът Зигмар Габриел заедно с група предприемачи посети Москва на 21 и 22 септември. В Москва преди това бяха и германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и баварският премиер Хорст Зеехофер.

Според Шрьодер, Габриел и Щайнмайер със своите визити се опитват да подобрят отношенията с Русия и да „сондират почвата”.

Габриел като министър на икономиката се стреми да възстанови икономическите отношения, което ще спомогне за подобряване на политическия климат. Фактът, че Владимир Путин го прие, доказва, че „фазата на конфронтация” е завършила и че Москва е заинтересована от поддържане на отношения с Берлин.

Резултатите от срещата на Габриел с Путин ще може да се усети само в дългосрочна перспектива, предполага Шрьодер. На този етап обаче визитата на вицеканцлера доказва: ситуацията може да се подобри и за двете страни.

Що се отнася до отмяна на санкциите против Русия, то Шрьодер отбелязва: И Габриел, и Щайнмайер говорят за поетапното им снемане, свързано с изпълнение от руската страна на Минските споразумения.

Срещата с баварския премиер, според него, била символична: руският президент изпраща определен политически сигнал на Меркел, приемайки неин опонент.

Със самия германски канцлер Путин не се среща. Според Шрьодер, „създадената ситуация не предполага визити на Меркел в Москва или на Путин в Берлин”.

Превод и редакция: БЛИЦ