Военното ръководство на Украйна проверява информация за възможно използване на химическо оръжие от военните на руските въоръжени сили в Мариупол.

Беше разпространена информация, че трима души са пострадали от неизвестно отровно вещество.

Според заместник-началника на Министерството на отбраната Анна Маляр окупаторите биха могли да използват и друго оръжие. 

Експертите не изключват армията на Путин да е ударила обсадения град с фосфорни бомби, чието използване също е забранено от международните споразумения.

"Проверяваме информацията, опитваме се да разберем какво е. Ако говорим за предварителни данни, има предположение, че може да са били фосфорни боеприпаси", каза Маляр.

Представителят на Министерството на отбраната увери, че окончателната информация за евентуалната химическа атака на окупаторите в Мариупол ще бъде дадена по-късно.

В същото време тя подчерта, че рискът от използването на химическо оръжие от Русия съществува.

Сред всички горими вещества, използвани в запалителни боеприпаси, бялото фосфор заема специално място. Това се дължи на неговите уникални химични свойства и преди всичко на температурата на горене, достигайки 800-1000 градуса по Целзий. Друг важен фактор е способността на това вещество да се запали спонтанно при взаимодействие с кислород във въздуха. При изгаряне белият фосфор излъчва дебел, токсичен дим, който също причинява изгаряния на вътрешните дихателни пътища и отравяне на тялото

Бомбите с бял фосфор се използва за създаването на прикриващи димни завеси и сигнализация за настъпващите части по време на операции. Ползването им срещу войници и райони с цивилни обаче е забранено, тъй като фосфорът причинява много тежки изгаряния, които може да бъдат опасни.

Международното хуманитарно право настоява, че белият фосфор не бива да бъде ползван в населени места и срещу живи цели.

Американските военни използваха боеприпаси с бял фосфор в срещу позиции на "Ислямска държава" в Ирак, което беше документирано от "Вашингтон поуст".

Превод и редакция: БЛИЦ!