Пътят на босилека започва от Азия. Още преди 5 000 години древни любители на вкусната храна от Индия и тропическа Азия останали запленени от неповторимия му аромат и започнали да го отглеждат в градините си.
Но историята му е пряко свързана с Гърция. Оттам произхожда името, под което го познава целият западен свят. Basileus означава цар, а легендите за това название са много.

Една от легендите твърди, че ароматното растение е растяло на мястото, където Свети Константин и Елена открили кръста на Христос, а според друга, названието отразява отношението към една тъй благородна и свещена билка, която с право може да получи титлата цар на подправките. У нас е той известен и като царско биле.
 
Начин на употреба
 
Освен употребата му във всички рецепти, в чийто състав влиза, добре е да знаем как можем да го използваме и за лечебна цел. Като болкоуспокояващо, противовъзпалително и противостресово средство можем да вземем 2 с. от билката. Заливаме ги с 500 мл.вряла вода и ги оставяме да киснат 2 часа.
 
Лекува настинка и висока температура.
 
Благодарение на антибактериалните си свойства, той е много ефективен за сваляне на температурата от различен произход. Малко листа от босилек в топла вода намаляват ефекта от причинителя на треската.

Помага при респираторни проблеми. 

Сварете листенца от босилек с джинджифил и мед, така ще направите невероятен лек не само за настинка, но и за астма и бронхит. Отваря бронхите и помага на човек да диша.
 
При кашлица
 
Царското биле е лек при раздираща и мъчителна кашлица. Трикратният прием по сто милилитра отвара от вълшебните листа помага бързо да се избавите от мъчителния симптом.