Очаквам парламентът да си поеме отговорността да създава законодателната рамка, която изпълнителната власт, излъчена от него, ще прилага с надлежен парламентарен контрол, отчетност и прозрачност. Тези неща, ако се случат, а не просто да говорим, че ги очакваме, ще станем свидетели на тази грандиозна заявка, че промяната е настъпила, а дали е необратима - това е друга тема. 

Коментарът направи пред БНР Любомир Стефанов, политолог и преподавател в НБУ.

"Проветряване и прозрачност - това допринесе много за повишаване на интереса и на позитивния старт на новата изпълнителна власт. Предстои да видим от коалиционното споразумение и програмата доколко това е ефикасно", посочи той.

Политологът определи като интересна практика анонсираната идея за ротационна смяна на председателя на Народното събрание:
"Съмнявам се, че ще се стигне до такъв консенсус".

Стефанов изрази надежда лайтмотивът на новото управление да бъде "смирение": "Нека всяка една от партиите да си даде сметка доколко е значима като социална тежест и представителство в българското общество и доколко трябва да настояват техните искания да бъдат 100% отразени в управленската програма". 

По темата за Северна Македония политологът призова прагматичният подход да надделее над емоционалния.