Днес няколко земетресения са усетени на територията на Северна Гърция. Едно от тях е леко усетено и в Югозападна България. Това заяви Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН), цитирана от Фокус.
В 11:15 местно и българско време земетресение с магнитуд 4.2 според оценки в Европейския център и Американската геоложка служба (4.8!, локален магнитуд на геофизичната лаборатория в Солун – Аристотелев институт) и дълбочина на източника 5 до 10 км под земната повърхност е станало в българския град Петрич е усетено слабо земетръсно въздействие. Епицентърът на земетресението е в Северна Гърция – на десетина километра западно от Килкис (ст. Кукуш) и толкова източно от Поликастрон, между 20 и 30 км в юг и югоизточна посока от Стари Дойран, Богданци и Гевгели (Реп. Македония), и на около 40 км от Солун. Усетено е максимално от V-VI степен по 12-степенната скала на интензивността, т.е. масово усещане и възможни слаби ефекти в сгради. Сътресения са регистрирани в селищата до около 100 км епицентрално разстояние. Благоевград, София, Скопие и Пловдив подават единични сведения за слаби усещания във високоетажни сгради. На същото място е регистрирано и слабо усетено земетресение с магнитуд около 3-3.1 в 9ч.38 мин. тази сутрин.

В района на тези днешни земетресения активиране се отбелязва поне от месец. На 8 октомври там стана земетресение с магнитуд 4.0, усетено с максимална V степен. Само преди 6 дни, на 10 ноември, същото огнище породи земетресение с магнитуд 4.8. На него се приписва интензивност от V-VI степен в Килкис и V дори в някои квартали на Солун. Този трус бе последван от няколко усетени земетресения, най-силният от които с магнитуд 3.7 на следващата сутрин. Съвкупността от описаните прояви е известна в науката като рой земетресения, като всеки трус с по-голям магнитуд има своя афтершокова редица. Недалеч от района на новата активизация са известни силни земетресения в миналото със сериозни последствия. Още през лятото на 1759 година е документирано разрушително земетресение, на което днес се приписва магнитуд около 6.5. Друго земетресение в района е станало през 1932 година. Бидейки с магнитуд 6.2, то е взело 318 човешки жертви. Каталозите сочат и за двете стари земетресения епицентър на около 40 км източно от сегашната активна област.

Днес станаха и две земетресения с потенциал за усещане в Епир, Северозападна Гърция – с магнитуд 3.2 около 3 часá през нощта и с магнитуд 3.5 в ранния следобяд (усетено с интензивност от IV-V степен в епицентъра). Епицентрите на тези две земетресения са в близост до град Янина, разположен на 15 км югоизточно. Земетресенията се случиха след 4 труса с магнитуд над 2.5, станали тази нощ. Всички тези сеизмични прояви в Епир са вторични трусове на земетресение с магнитуд 5.3, станало на 15 октомври и усетено освен в Гърция, още в Албания, Македония и дори по Йонийското крайбрежие на Италия. По тези места е известно земетресение с магнитуд 6.3 през 1919 година.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!