Коронавирусът „уплаши“ ромите навръх тяхната Нова година. За Банго Васил улиците на столичния квартал „Христо Ботев“ останаха празни, пише "Монитор".

Единствената опашка и то от трима души беше пред будката за банички. Студеното и влажно време допълнително прибра обитателите на махалата по къщите им, където хората сигурно са имали трапези за празника.


СНИМКИ: "Монитор"

Банго Васил се празнува три дни – от 13-и до 15-и януари. 

14 януари обаче е най-важният ден, тогава от най-голямо значение е първият гост в къщата. Смята се, че какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата Нова година.

Василица се отбелязва като начало на Новата година от много ромски групи в България, а от няколко години и като ден на ромската култура. Празнуването на Василица е свързано с легенда, че Свети Васил, застъпник и защитник на ромите, възстановява моста, по който преминавали ромите, след като този мост бил разрушен от Дявола и по този начин ги спасил.

Вечерта на 13-и срещу 14-и януари се повтарят християнските ритуали на Бъдни вечер – цялото семейство се събира вкъщи, майката готви птица с ориз или с кисело зеле.

Докато я приготвя, мълчи. Във всяка къща се точат баници, баклави, сарми. Когато всичко е готово, слагат трапезата на пода в средата на стаята, по-младите целуват ръка на по-възрастните и искат прошка. 

Стопанинът разчупва питката, в която има златна пара, пазена и предавана от баща на първородния син. Чак тогава сядат около трапезата.

Посред нощ пристига Банго Васил, който е пътувал три дни и се е борил големи трудности по пътя. Затова е ранен, брадясал, уморен. Той е обикновено едър, гласовит, сръчен и щедър. Има добра дума за всеки, пожелава късмет и здраве, щастие на възрастните, а на децата раздава подаръци.

Всички къщи, в които се празнува Банго Василий, остават заключени до полунощ на 13 януари, за да не избяга късметът. Едва след настъпването на Новата година ромите започват да посрещат гости, като се надяват първият гостенин в дома им да е добър човек, за да им носи късмет.

В полунощ настъпват Васильовден и Новата година.

На Василица сутринта децата обикалят съседските къщи и сурвакат за здраве, благополучие, късмет, плодородие. Вярва се, че от тяхната благословия и "лек крак" зависят щастието и късметът.