Лудогорец гостува на Реал (Мадрид) в мач от Група „В“ на Шампионската лига. Тимът от Разград трябва да не загуби, за да има шансове за продължаване в елиминационната фаза на Лига Европа. От статистическа гледна точка на гостуванията на българските отбори в Испания това изглежда трудно постижимо.

В досегашната история 21 пъти родни тимове са играли срещу испански клубове като гост в евротурнирите и нямат записана нито една победа. Единствените два мача, които българските отбори не губят, са равенствата на Славия (с Валенсия) и на ЦСКА (с Реал Сосиедад).

На 1 октомври 1969 г. „белите“ гостуват на „прилепите“ в 1/32-финален мач на Панаирната купа (предшественик на Купата на УЕФА), след като са записали домакинска победа с 2:0 след попадения на Божидар Григоров и Тодор Колев. На реванша Григоров дава аванс на славистите, а домакините стигат едва до равенството чрез Фернандо Ансола четвърт час преди края.

В последния ден на септември 1981 г. ЦСКА прави нулево равенство като гост на Реал Сосиедад в КЕШ, след като две седмици по-рано е спечелил с 1:0 като домакин с гол на Цветан Йончев минута преди края. Това е и последният случай, в който български тим елиминира испански в евротурнирите.

Любопитното е, че родните представители в Европа не са вкарвали гол на испанска територия повече от 25 години. За последно това прави Христо Стоичков при загубата на ЦСКА с 2:4 от Барселона в първи полуфинален мач на КНК на 4 април 1989 г. Камата тогава открива резултата в 24-ата, прехвърляйки излезлия да го пресрещне Субисарета след много хубав извеждащ пас на Емил Костадинов. Каталунците обръщат с голове на Гари Линекер, Гилермо Амор и Хосе Мария Бакеро. В 67-ата минута Стоичков отново е точен от дузпа, отсъдена за фаул срещу Костадинов. Пет минути по-късно Хулио Салинас вкарва четвърти гол за Барса.