Доц. д-р Развигор Дърленски е роден в Добрич през 1980 г. в лекарско семейство. През 2005 г. се дипломира като лекар с отличие в Медицински университет - София. Специализира в Катедрата по кожни и венерически болести в София. През 2010 г. придобива специалност по дерматология и венерология (кожни и венерически болести).

Същата година защитава докторска дисертация на тема “Клинико-експериментални проучвания за ролята на епидермалната бариера при контактната свръхчувствителност и иритация на кожата” и придобива образователна и научна степен “доктор по медицина”.
Доц. Дърленски е специализирал в Университетската клиника по кожни болести към LMU - Мюнхен, Германия (2010), Университетската клиника по дерматология и алергология - Charite, Берлин, Германия (2007/2008), в Университетската клиника по дерматология и алергология Schwabing - Мюнхен, Германия (2004).

През 2011 г. печели наградата “Еврика” на Висшата атестационна комисия и Фондация “Еврика” за постижения в науката. Носител е на редица престижни международни награди: Michael Hornsetin Memorial Scholarship на Европейската академия по дерматология и венерология, Werner von Siemens Excellence Award, Inaugural Edward L. Keyes Award на Международната академия по козметична дерматология и др. 

- Доц. Дърленски, стартирате проекта си за хората с чувствителна кожа в България през 2014 г. Дотогава нямаме статистика у нас по този въпрос. Разполагате ли вече с повече данни за броя на хората с чувствителна кожа в България?
- Това проучване е продължение на дисертацията ми, която беше за пациенти с розaцея и атопичен дерматит, които също имат проблем с чувствителна кожа много по-често, отколкото при здравите хора.

Вече имаме някаква представа за хората с чувствителна кожа в България и тя е доста съизмерима с това, което показват световните и европейските данни. Проучванията показват, че 22% от мъжете и 45% от жените в Бразилия имат чувствителна кожа. За Русия тези данни са още по-впечатляващи: проблемът засяга 25% от мъжете и 50% от жените. 44% от французите заявяват, че имат чувствителен скалп.
Но интересно е, че този проблем не се обсъжда и за него не се говори широко в България. И другото интересно нещо е, че чувствителната кожа всъщност може да се проявява и при хора, които нямат никакво кожно заболяване, но изпитват някакви субективни симптоми на щипане, парене, дискомфорт на кожата в различни части на тялото.

Цялото интервю с д-р Развигор Дърленски четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to