Един от най-великите клубове на Англия – Ливърпул, гостува на Лудогорец в мач от груповата фаза на Шампионската лига. Двубоят е тази вечер от 21:45 часа на „Васил Левски“. Това е третата визита на „червените“ на националния стадион за последните 10 години. Единственото свързващо звено между съставите на Ливърпул в трите мача ще бъде капитанът на тима Стивън Джерард.

В годините, когато основна движеща сила на футбола са парите, е много трудно за един футболист да остане верен само на един клуб. В големите отбори на съвременния спорт може да открием съвсем малко такива играчи, които през цялата си кариера са носили фланелката с една и съща емблема през цялото време. Най-ярките примери за това в днешно време са Франческо Тоти и Даниеле де Роси (Рома), Икер Касияс (Реал Мадрид), Бастиан Швайнщайгер (Байерн), Шаби, Андрес Иниеста и Лионел Меси (Барселона), Рожерио Сени (Сао Пауло) и Стивън Джерард (Ливърпул).

От дебюта си за Ливърпул през сезон 1998/99 до момента Стиви Джи се утвърди не само като основен играч, лидер и капитан, но се превърна и в играеща легенда на един велик клуб. Заедно с „червените“ на клубно ниво той спечели почти всичко възможно. Вдигал е трофеите от ФА Къп, Купата на Лигата, Къмюнити Шилд, Шампионската лига, Купата на УЕФА и Суперкупата на Европа. Единствено му липсват титлите от Висшата лига и Междуконтиненталната купа. За над 600 мача с екипа на мърсисайдци Джерард има и две срещи в България.

През 2004 г. заедно с Ливърпул Джерард гостува на „Левски“ в среща реванш от третия кръг на Купата на УЕФА. Задачата на „червените“ изглежда лесна, след като са спечелили първата среща с 2:0 с голове на Стивън Джерард и Хари Кюъл. Двубоят на „Васил Левски“ също започва добре за английския гранд. Тимът от „Анфилд“ взима ранен аванс от два гола. Джерард открива 13.jpgрезултата в 7-ата минута, а четири по-късно Майкъл Оуен удвоява. След това „сините“ изравняват чрез попадения на Георги Иванов-Гонзо и Саша Симонович. Ливърпул все пак се оттегля с аванс на почивката след гол на Дитмар Хаман в 44-ата минута. През второто полувреме и Хупия се разписва за гостите.

Само 15 месеца по-късно Ливърпул и Джерард се завръщат на „Васил Левски“, но вече с ролята си на актуален победител в Шампионската лига след невероятния финал с Милан в Истанбул, който „червените“ печелят след дузпи, въпреки че на почивката изостават с 0:3. Въпреки че са носител на трофея, мърсисайдци може да не защитават титлата, тъй като финишират извън Топ 4 във Висшата лига. УЕФА променя правилата си и Ливърпул стартира от квалификационните кръгове. На 10 август 2005 г. тимът от „Анфилд“ гостува на ЦСКА в първи мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Капитанът Джерард остава в игра 70 минути, когато е заменен от Момо Сисоко, но по това време мачът е решен – Ливърпул печели с 3:1, а Стиви Джи прави три асистенции. На реванша мениджърът Рафаел Бенитес прави много промени в състава си, а ЦСКА изненадващо печели с 1:0 след гол на Валентин Илиев.

Равносметката на мачовете на Стивън Джерард в София като футболист на Ливърпул е две победи с два гола разлика, едно попадение и три асистенции. Заради тези успехи България може да се е оказала любимо място на лидера на "мърсисайдци" до такава степен, че преди пет години Стиви Джи се сдоби с имот на наша територия. През 2009 г. звездата на мърсисайдци си купи къща в Свети Влас, а посредник при сделката беше тогавашният изпълнителен директор на Черноморец (Поморие) Румен Димов.

МАЧОВЕТЕ НА СТИВЪН ДЖЕРАРД В БЪЛГАРИЯ
3 март 2004 г., Купа на УЕФА, трети кръг
„Левски“ - Ливърпул 2:4
0:1 Стивън Джерард (7), 0:2 Майкъл Оуен (11), 1:2 Георги Иванов (28), 2:2 Саша Симонович (40), 2:3 Дитмар Хаман (44), 2:4 Сами Хупия (67)

„Левски“: Димитър Иванков, Станислав Ангелов, Илиан Стоянов (62-Даниел Боримиров), Георги Марков, Елин Топузаков, Асен Букарев (64-Константин Головской), Омониго Темиле, Саша Симонович, Костадин Видолов, Георги Чиликов (71-Тодор Колев), Георги Иванов

Ливърпул: Крис Къркланд, Стефан Аншо, Сами Хупия, Джейми Карагър, Стив Финън (58-Игор Бишчан), Дитмар Хаман, Бруно Шейру (70-Милан Барош), Стивън Джерард, Дани Мърфи, Хари Кюъл (79-Антъни льо Талек), Майкъл Оуен

София, „Васил Левски“ - 42 000 зрители
Съдия: Петер Фройдфелд (Швеция)
Жълти картони: Елин Топузаков, Георги Марков („Левски“); Стефан Аншо (Ливърпул)

ВИДЕО ОТ ГОЛА НА ДЖЕРАРД НА "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

10 август 2005 г., Шампионска лига, трети квалификационен кръг
ЦСКА – Ливърпул 1:3
0:1 Джибрил Сисе (25), 0:2 Фернандо Мориентес (31), 1:2 Велизар Димитров (45), 1:3 Фернандо Мориентес (58)

ЦСКА: Евгени Хмарук, Радослав Забавник, Ибрахима Гай, Славко Матич, Тиаго Силва, Йордан Тодоров, Емил Гъргоров, Христо Янев (35-Петър Димитров), Мурад Хидиуед, Велизар Димитров (59-Стойко Сакалиев), Гийом Да Зади (80-Евгени Йорданов)

Ливърпул: Пепе Рейна, Сами Хупия, Стив Финан, Джейми Карагър, Стив Уорнък, Джон Арне Рийзе, Стивън Джерард (70-Момо Сисоко), Луис Гарсия, Шаби Алонсо (64-Дитмар Хаман), Джибрил Сисе, Фернандо Мориентес (79-Антонио Бараган)