Оказва се, че това е възможно, обясняват специалистите. Като допълват, че внезапната загуба на съзнание и памет в преклонна възраст са крайно тревожни симптоми и не бива да се оставят без внимание. В такава ситуация е задължително спешно да се консултирате първо с невролог. Така ще бъдат изключени заболявания на главния мозък като болест на Алцхаймер, на Паркинсон, тумори на мозъка и т.н. 

Задължително е също така да се обърнете и към кардиолог, който от своя страна ще открие възможни заболявания на сърцето. В случая това може да бъде атеросклеротична кардиосклероза, която води до нарушаване на сърдечния ритъм. 

И, както вече стана ясно, стресът и депресията също могат да се окажат причина за загуба на памет. Специалистите обясняват механизма за нарушение на паметта при силен стрес. В този случай пропадането на паметта заради психотравмиращо събитие по-скоро носи защитен характер. Един от най-тежките варианти за стресова загуба на паметта се смята т.нар. дисоциативна фуга. Тя се характеризира с внезапно, но целенасочено пътуване на човека, преживял силна психическа травма, на непознато място. 

Какво може да защити от деменция, четете в zdrave.to