Минус 35 000 момичета за 25 години! Катастрофалните последици от селективните аборти в Грузия
През 21 век в много консервативни общества се забелязва доста опасната тенденция на селективните аборти. Тоест, като цяло в източните култури ролята на мъжа в обществото се смята за доста по-важна от тази на жената, и следователно родителите искат да имат именно синове, които да са опора на семейството. Това се наблюдава в Индия и Китай, а отскоро и в страните от Кавказ и Средна Азия.
Нормалното съотношение на новородените е 105 - 106 момчета на 100 момичета. Например в Грузия в последно време обаче се набюдава сериозно разминаване в полза на мъжката половина, примерно 115-120 към 100.
Според сметката на специалистите, през последните 25 години в Грузия не са се родили над 35 000 момичета. Работата е там, че грузинската култура също е патриархална и много семейства продължават да живеят според традициите на своя народ. Затова момиче в семейството е по-скоро мъка, а не радост.
Освен това, в известна степен за това са помогнали и нестабилното икономическо положение, въоръжените конфликти и проблемите в сферата на образованието. Става, по-скоро, дума не за днешната ситуация, колкото за последните 10-20 години.
"Разбрахме, че ще имаме момиче, но тази новина не се хареса много на семейството на зетя. Той има доста заможни родители и те постоянно твърдяха, че най-големият в семейството ни трябва да е момче. Казваха, че момичето няма да получи нищо от тях. И докато не се роди момче, няма да ни помагат. Те докараха зет ни до там, че той постоянно настояваше за аборти. Сестрата се съпротивляваше, но в крайна сметка заради страх да не разбие семейството тя се съгласи", историите от този род са много на брой.
Как това се случва? Абортът е легален до 12-ата седмица, а с помощта на ултразвук до настъпването ѝ почти е невъзможно на 100% да се разбере пола на бебето. Но много често дори и при най-малкия намек за момиче мъжете карат жените си да правят аборт.
Технически, законът не забранява това, но от друга страна, дори промени в законодателството няма да са решение. Все пак да се докаже, че абортът е бил направено, само за да не се роди момиче, е невъзможно.
Тези изводи са направени от изследователите на базата на статистическите данни и частни разговори с лекари и потенциални родители.
"До 12-ата седмица на бременността, а именно до тогава абортите са законни, да се установи пола на бъдещото дете със 100-процентова точност е почти невъзможно. Тогава защо да не се постъпи по следния начин: да се казва пола на родителите след изтичането на този срок, когато лекарят може със сигурност да го установи - селективният аборт ще стане невъзможен. Но всичко това трябва да се прави с добрата воля на лекаря: понякога юридическият контрол не е възможен", казва акушерът-гинеколок Тинатин Гагуа.
Подобни препоръки дават и от грузинското министерство на здравеопазването. Оттам твърдят, че през последните години ситуацията малко се е подобрила. За това са помогнали както ръста в благосъстоянието на населението, така и все по-здравия разум на бъдещите родители.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: